Farklı kuluçka yöntemlerinin altınbalıkta (Carassius auratus L.1758) döl verimine etkisi
The Effect of different incubation methods on fecundity of goldfish (carassius aufatus L. 1758)
  1. Tez No: 23013
  2. Yazar: OYA TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI KULUÇKA YÖNTEMLERİNİN ALTINBALIKTA (Carassius auratus L.1758) DÖL VERİMİNE ETKİSİ Oya TURAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su ürünleri Anabil im Dalı Danışman :Yrd. Doç. Dr.Fikri AYDIN 1992, Sayfa :81 Jüri :Yrd.Doç.Dr.Fikri AYDIN : Doç. Dr. Muşta fa KARABATAK : Prof.Dr. Gül ten KOKSAL Bu araştırmada, süs balığı sektöründe ülkemiz açısından önemli bir yeri olan altınbalıgın (Carassius auratus L.1758), üretimde farklı kuluçka yöntemlerinin döl verimine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Damızlık altınbalıklar yumurtlama olgunluğuna ulaştıktan sonra iki dişi balık, hipofiz hormonu extrakti uygulamaksızın ayrı ayrı yumurtlatılmişlardır.IV 22 ° C su sıcaklığında ve suyun kuvvetli havalan dırılması ile üç günde larva Çıkışı olmuştur. 80 g canlı ağırlıktaki bir dişiden elde edilen yumurtalardan çıkan toplam larva sayısı 630 adet tespit edilmiştir. Yavrular üç ay süre ile kontrol altında tutulmuş, aylık olarak yaşama oranları, canlı ağırlık ve total boy ölçümleri saptanmıştır. Buna göre yaşama oranları birinci ayda % 86.34, ikinci ayda % 95.03 ve üçüncü ayda % 94.39 hesaplanmıştır. Aylık olarak canlı ağırlık ortalamaları ise şöyle bulunmuştur: Birinci ayda 0.25 g, ikinci ayda 1.87 g »üçüncü ayda 3.22 g'dır. Total boy ortalamaları ise birinci ayda 1.62 cm, ikinci ayda 3.09 cm, üçüncü ayda 3.67 cm olarak hesaplanmıştır. Yavru yetiştirme dönemi sonunda 488 adet yavru balık kazanılmıştır. Hipofiz hormonu enjektesi ile de altınbalıklar yumurtlama döneminde ve yumurtlama dönemi dışında yumurtl atı İmaya çalışılmıştır. Ancak elde edilen yumur talar açılmamış ya da balıklar akvaryum koşullarında yumurtlama olgunluğuna ulaşamadıkları için yumurtlatı- 1 amamı şiardır. ANAHTAR KELİMELER :Altınbalık (Carassius auratus L.1758), Akvaryumda yetiştiricilik, Hipofiz hormonu.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT INCUBATION METHODS ON FECUNDITY OF GOLDFISH (Carassius auratus L.1758) Oya TURAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor :Yrd.Doç.Dr. Fikri AYDIN 1992, Pages : 81 Jury :Asst. Prof.Dr. Fikri AYDIN : Assoc. Prof.Dr. Mustafa KARABATAK : Prof.Dr. Gül ten KOKSAL The aim of this research was to improve Goldfish propagation and to provide scientific support to the fancy fish sector in Turkey. After broodstock goldfish were conditioned about two weeks, two female which have reached sexuel maturity were spawned without applying the pituitary hormone extract. At 22° C water temperature and strongly aerated water conditions, larvae were hatched in three days. 630 larvae were obtained from the female fish which has 80 g weight. Young fish were controlled during three months and their survival rates, weights and total lenghts were determined. The survival rates were calculated as % 86.34, % 95.03, % 94.39 forVI first, second, third months, respectively. Monthly average weights in the same periods were found to be 0.25 g, 1.87 g, 3.22 g. Total lenght averages were found as 1.62 cm, 3.09 cm and 3.67 cm. 488 young goldfish were obtained at the end of the young fish growing period. Broodstock goldfish were induced to spawn both in spawning and non-spawning periods with pituitary hormone injection. But, the obtained eggs either couldn't hatch or some of the fish didn't spawn since they were not able to reach sexual maturity in aquarium conditions. KEY WORDS :Goldfish (Carassius auratus L.1758), Breeding in aquarium, Pituitary hormone,