Gestasyonel diabetes mellitus hastalarında ve normal glukoz toleransı olan gebelerde serum resistin ve adiponektin düzeylerinin klinik faktörlerle ilişkisi
The relationship between serum resistin-adiponectin levels and clinical factors in gestational diabetes mellitus patients and pregnant women with normal glucose tolerance
  1. Tez No: 230133
  2. Yazar: HALİL GÜRSOY PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA ÖNVURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) tanısı alan hastalarda ve glukoz intoleransı olmayan normal gebelerde; tanı esnasında (24-28. gebelik haftasında), doğumda (maternal dolaşım ve umbilikal kordda) ve doğum sonrası dönemde serum resistin ve adiponektin seviyelerini saptamak ve klinik faktörlerle ilişkilerini belirlemek.Yöntem: 24.-28. gebelik haftasında GDM tanısı almış 55 hasta ve glukoz intoleransı tespit edilmeyen 50 normal gebe çalışmaya alındı. Antenatal takiplerine devam etmeyen veya gebelik sürecinde tanımlanan komplikasyonları gelişen gebeler çalışma dışı bırakıldı (n=25). İstatistiksel değerlendirme, kalan 40 GDM ve 40 glukoz intoleransı olmayan gebe üzerinden yapıldı. 24.-28. gebelik haftasında, doğumda (maternal dolaşımda ve umbilikal kordda) ve doğumdan 24 saat sonra serum adiponektin ve resistin konsantrasyonları ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) yöntemi ile ölçüldü. Gruplar arasında ölçümlerdeki farklılıklar incelendi. Ayrıca bu değerlerin, tespit edilen diğer klinik ve laboratuar faktörlerle ilişkisi değerlendirildi.Bulgular: 24.-28. gebelik haftasında GDM'li hastalarda; normal gebelere göre serum resistin seviyeleri anlamlı olarak yüksek (p=0,001) ve adiponektin düzeyleri anlamlı olarak düşüktü (p=0,02). Doğumda maternal serum adiponektin düzeyleri; GDM'li hastalarda normal gebelere göre hala düşükken (p=0,03), resistin düzeyleri bakımından iki grup arasında fark yoktu (p=0,35). Doğum sonrası dönemde serum adiponektin düzeyleri; GDM'li hastalarda normal gebelere göre yüksekken (p=0,009), resistin düzeyleri bakımından yine iki grup arasında fark yoktu (p=0,64). Doğumdaki umbilikal kord resistin seviyeleri; GDM'li hastalarda normal gebelere göre yüksekken (p=0,006), adiponektin düzeyleri anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,005).Sonuç: GDM'li hastalarda dolaşımdaki resistin ve adiponektin düzeylerini, glukoz ve insülin metabolizmasındaki değişiklikler düzenlemektedir. Serum adiponektin düzeylerindeki azalma ve resistin düzeylerindeki artışın, GDM'de insülin direnci gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine serum resistin- adiponectin levels and the relationship between these and clinical factors in Gestational Diabetes Mellitus (GDM) patients? and in normal pregnant women without glucose intolerance in course of diagnose (24th-28th week of gestation), in delivery (in maternal circulation and umbilical cord) and in postpartum period.Method: 55 GDM patients and 50 normal pregnant women without glucose intolerance, who were between 24th and 28th week of gestation were included in this study. 25 patients, who had not completed antenatal visits or had developed the defined complications during pregnancy period were excluded from the study. Statistical analysis was performed for the rest of 40 GDM and 40 normal pregnant women without glucose intolerance. Serum resistin and adiponectin concentrations were measured with ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) in 24th-28th week of gestation, in delivery (in maternal circulation and umbilical cord) and in postpartum 24th hour. The difference between the measurements of these groups was investigated. Also, the relationship between these results and the other established clinical-laboratory factors was considered.Results: Serum resistin concentrations were significantly higher (p=0,001) and adiponectin concentrations were significantly lower (p=0,02) in GDM patients, compared with the group of patients with normal glucose tolerance in 24th-28th week of gestation. In delivery; maternal serum adiponectin concentrations were significantly lower (p=0,03) in GDM patients compared with the group of patients with normal glucose tolerance, but there was no significant difference in resistin levels between these groups (p=0,35). In the postpartum period; serum adiponectin concentrations were significantly higher (p=0,009) in GDM patients compared with the group of patients with normal glucose tolerance, but there was no significant difference in resistin levels between these groups (p=0,64). Umbilical cord resistin concentrations in delivery were significantly higher (p=0,006) and adiponectin concentrations were significantly lower (p=0,005) in GDM patients compared with the group of patients with normal glucose tolerance.Conclusion: Resistin and adiponectin concentrations in GDM patients? circulation were regulated by the changes in glucose and insulin metabolism. Decrease in serum adiponectin levels and increase in resistin levels are thought to play a role in GDM patients? insulin resistance.