Pregestasyonel ve gestasyonel diyabet hastalarında fetal renal arter Doppler ölçümü ile insülin kullanım ihtiyacı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between fetal renal artery Doppler measurement and insulin requirement in patients with pregestational and gestational diabetes
- Tez No: 820671
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Regüle olmayan maternal hipergliseminin hem fetüs hem de annede ortaya çıkardığı komplikasyonlar yapılan çalışmaların halen önemli bir konusu olmaya devam etmektedir. Gebelik diyabetinin takibinde insülin tedavisi başlama ve düzenlenmesinde elimizde hasta konforunu azaltan ve hasta uyumunu zorlaştıran sıkı kan şeker takibi dışında objektif, akut bir belirteç bulunmamaktadır. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte Doppler ultrasonografi maternal ve fetal pek çok komplikasyonun ve patolojinin tanı ve takibinde daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda fetal renal arter Doppler parametrelerinin diyabet ile komplike ve normal gebelerde incelenmesi, karşılaştırılması, takibi ve tedavisinde Doppler parametrelerini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma grubu olarak Aralık 2022 – Mayıs 2023 ayları arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran 18–45 yaş arasında, 28–36. gebelik haftası arasında, tekil gebeliği bulunan, gebelikten önce diyabet tanısı olan ve gebelikte oral glukoz tolerans testi (OGTT) ile diyabet tanısı konan tüm gebeler çalışmaya dahil edildi. Hastalar diyabet açısından 3 gruba (çalışma grubu) ayrıldı ve kontrol grubu 4. grup olarak eklendi: 1. Tip 1 ve 2 diyabet (pregestasyonel diyabet) grubu 2. Diyet ile regüle gestasyonel diyabetes mellitus (GDM-diyet) grubu 3. İnsülin ile regüle gestasyonel diyabetes mellitus (GDM-insülin) grubu 4. Kontrol (diyabetik olmayan) grubu Benzer gebelik haftalarında ek maternal ve fetal komplikasyonu olmayan sağlıklı gebeler kontrol grubu olarak alındı. Tüm hastalardan çalışmaya dahil edilmeden önce yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur formu alındı. Gebelerin yaş, boy, kilo, gravida, parite, kullanıyorsa insülin dozları, OGTT değerleri, Hemoglobin A1c (HbA1c) değeri ile fetüsün ultrasonografik incelemesiyle elde edilen biyometrik ölçümleri, renal arter, umbilikal arter ve orta serebral arterin (MCA) pulsatilite indeksi (PI), peak sistol (PS), zaman ortalamalı maksimum hız (time average maximum velocity) (TAmax) değerleri kaydedildi. BULGULAR: Kontrol grubu yaş ortalaması, GDM-insülin grubu ve pregestasyonel diyabet grubuna göre düşük bulundu (p: 0.004). GDM-insülin grubu boy ortalaması, GDM-diyet ve pregestasyonel diyabet grubuna göre düşük bulundu (p: 0.002). Kontrol grubu kilo ortalaması, GDM-insülin ve pregestasyonel diyabet grubuna göre düşük saptandı (p: 0.004). Gruplar arasında HbA1c değerleri karşılaştırıldığında kontrol ve GDM-diyet grubu HbA1c ortalama ve medyan değeri, GDM-insülin ve pregestasyonel diyabet grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p:
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Complications caused by unregulated maternal hyperglycemia in both fetus and mother continue to be an important subject of studies. In the follow-up of gestational diabetes, there is no objective, acute marker for the initiation and regulation of insulin therapy, other than strict blood glucose monitoring, which reduces patient comfort and complicates patient compliance. With the developing technology in recent years, Doppler ultrasonography has been used more frequently in the diagnosis and follow-up of many maternal and fetal complications and pathologies. In our study, we aimed to evaluate Doppler parameters in the examination, comparison, follow-up and treatment of fetal renal artery Doppler parameters in diabetic complicated and normal pregnant women. MATERIALS and METHODS As the study group who applied to the Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, between the months of December 2022 and May 2023, between the ages of 18-45, between the 28th-36th weeks of pregnancy. All pregnant women who had a singleton pregnancy, diagnosed with diabetes before pregnancy, and diagnosed with diabetes by oral glucose tolerance test (OGTT) during pregnancy were included in the study. The patients were divided into 3 groups (study group) in terms of diabetes and the control group was added as the 4th group: 1. Type 1 and 2 diabetes mellitus (pregestational diabetes) group 2. Diet-regulated gestational diabetes mellitus (GDM-diet) group 3. Insulin-regulated gestational diabetes mellitus (GDM-insulin) group 4. Control (non-diabetic) group Healthy pregnant women who did not have additional maternal and fetal complications at similar gestational weeks were taken as the control group. Written informed consent form was obtained from all patients before inclusion in the study. Age, height, weight, gravida, parity, insulin doses if used, OGTT values, Hemoglobin A1C (HbA1c) value and biometric measurements of the fetus obtained by ultrasonographic examination of the pregnant women; Pulsatility index (PI), peak systole (PS), time average maximum velocity (TAmax) values of renal artery, umbilical artery and middle cerebral artery (MCA) were recorded. RESULTS: The mean age of the control group was lower than the GDM-insulin group and the pregestational diabetes group (p: 0.004). The mean height of the GDM-insulin group was lower than that of the GDM-diet and pregestational diabetes group (p: 0.002). The mean weight of the control group was found to be lower than the GDM-insulin and pregestational diabetes group (p: 0.004). When the HbA1c values between the groups were compared, the mean and median HbA1c values of the control and GDM-diet groups were found to be significantly lower than those of the GDM-insulin and pregestational diabetes groups (p: