Gestasyonel diabetes mellitus tespit edilen gebeler ile normal glukoz tolerans test sonuçları olan gebeler arasında d vitamini seviyelerinin karşılaştırılması
The comparison of vitamin d status between women with gestational diabetes mellitus and pregnant women with normal glucose tolerance
- Tez No: 629762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız;gestasyoneldiyabetes mellitus (GDM) olan gebelerle normal glukoz toleransı (NGT) olan gebelerin25 hidroksi vitamin D [25(OH)D3] seviyelerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Vaka kontrollü prospektif bir araştırma olan bu çalışmaya kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine 24-28. haftalarında kontrole gelen ve 50 ve/veya 100 gr OGTT testi yapılan 40 gebe (20 GDM ve 20 sağlıklı kontrol grubu) dahil edildi. ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists)kriterlerine göre GDM ve kontrol grubu belirledi. Gebelerin yaşları, boy ve kiloları, beden kitle indeksleri (BKİ)'leri, geçirdiği hastalık ve ameliyat öyküsü, D vitamini kullanım öyküsü, giyim tarzları, egzersiz yapma durumları, ailede diyabet öyküsü kaydedildi. 25(OH)D3 ölçümü için gebelerin serum örnekleri 24-28. haftalarda alındı ve 25(OH)D3 düzeyi kemiluminans (chemiluminescence) tekniği ile ölçüldü. Bulgular: Tespit edilen ortalama 25(OH)D3 seviyesi 8.71±3.36 ng/mL (4.20 ile 18.84 arası) idi.Gebelerde %70 D vitamini yetmezliği (
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate and compare 25-hydroxyvitamin D [25(OH)D3] levels of women with gestational diabetes mellitus (GDM) and those with normal glucose tolerance (NGT). Material and Methods: A total of 40 women (20 with GDM and 20 with NGT) admitted to the clinic of obstetrics and gynecology due to follow-ups between 24th and 28th gestational weeks and exposed to 50 and/or 100 gr oral glucose tolerance testing (OGTT) were enrolled into this prospective case controlled study. Patients with GDM and controls with NGT were defined under 2013 criteria of The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Age, height, weight, body mass index (BMI), history of previous diseases and surgeries, vitamin D replacement, clothing style, exercising status and familial DM history were recorded. Serum samples were collected between 24th and 28th gestational weeks to measure 25(OH)D3 levels via chemiluminescence method. Results: Mean 25(OH)D3 levels were found as 8.71±3.36 ng/mL (ranging from 4.20 to 18.84). Vitamin D deficiency (