'Self tappıng' ve 'Self drıllıng' vida sistemlerinin biyomekanik özelliklerinin tavşanda farklı yüz kemiklerinde karşılaştırılması
Comparing biomechanical properties of 'Self tapping' and 'Self drilling' screw systems on rabbit facial bones
- Tez No: 230149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Maksillofasiyal travma ve ortognatik cerrahi için, plak ve vida sistemleri ile açık redüksiyon ve internal fiksasyon günümüzde en sık tercih edilen yöntemdir. Ancak kullanılacak sistemlerle ilgili kesin endikasyonlar belirlenmemiştir. Bu çalışmanın amacı ?self drilling? ve ?self tapping? vidaların tavşanların farklı yüz kemiklerinde biyomekanik özelliklerini karşılaştırmaktırÇalışmada ağırlıkları 2800-3000 gr olan, 16 adet, erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Tüm deneklerde sol tarafa ?self drilling?, sağ tarafa ?self tapping? vida uygulandı. İki mm çaplı 7mm uzunlukta vidalar mandibulaya bikortikal olarak; 2mm çaplı 5mm uzunlukta vidalar mandibulaya monokortikal olarak, maksillaya ve orbita alt kenarına yerleştirildi. Deneklerden 8 tanesi hemen sakrifiye edildi, kalan diğer 8 tanesi ise 6 hafta iyileşme periyodu sonunda sakrifiye edildi. Vidaları kıyaslamak için giriş tork kuvvetleri ve aksiyel çekme testleri uygulandı. Her vida için kortikal kemik kalınlığı ölçümü yapıldı. İstatistiksel çalışma için bağımlı t testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Kortikal kalınlık ortalamaları mandibula angulusta 630,74µm, mandibula ön kısmında 445,00µm, maksillada 275,05µm ve orbitada 335,25µm olarak bulundu. Hem 0. hafta hem altı hafta iyileşme süreci olan gruplarda tüm bölgeler için ?self drilling? vidaların aksiyel çekme kuvvetleri ?self tapping? vidalara göre daha yüksek bulundu. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Tüm bölgelerde ?Self drilling? vidaların giriş tork kuvvetleri ?self tapping? vidalara göre daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Nowadays, open reduction and internal fixation with plaque and screw systems is the most preferred system for maxillofacial traumatology and orthognathic surgery. Absolute indications about used systems are not mentioned. Purpose of this study is to compare biomechanic properties of ?self drilling? and ?self tapping? screws on rabbits different face bones.Sixteen New Zealand male weighting between 2800-3000 grams were used in this study. On all test subjects for the left side ?self drilling? and for the right side ?self tapping? screws are applied. Two mm diameter, 7 mm length screws were placed mandible bicortically, 2 mm diameter, 5 mm length screws were placed mandible monocortically, maxilla and orbita lower rim. 8 of the rabbits are sacrificed instantly and the rest 8 rabbits are sacrificed after the 6 week recovery period. To compare the screws initial torque forces and axial pull-out tests are applied. Cortical bone thickness measurements are done for each screw. Dependent sample t test and Pearson correlation analysis are used for the statistical study. Cortical thickness means are found as 630,74µm on mandible angle, 445,00µm on mandible front part, 275,05µm on maxilla and 335,25µm on orbita lower rim. For all areas in both 0. week and 6. week recovery period groups axial pull-out forces of ?self drilling? screws are found higher than ?self tapping? screws. But this difference was not statistically significant .On all areas initial torque forces of self drilling screws are found higher than self tapping screws.