Ratlarda deneysel testis torsiyonu ile oluşturulan iskemi/ perfüzyon hasarından korunmada L-Karnitin ve Meloksikamın etkileri
The oxidative stress in the testis tissue after torsion biochemically and histopathologically and to analyse the effect of L-Karnitin and Meloxicame treatment in this injury
  1. Tez No: 230160
  2. Yazar: SEDAT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT GÜROCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Testis torsiyonu çocuklarda ve adelosanlarda sık görülen, kısa zamanda müdahale gerektiren ürolojik acillerden biridir. Bu çalışmada amacımız testis torsiyonu sonrası dokudaki oksidatif gerilimi biyokimyasal ve histopatolojik olarak belirlemek, L-karnitin ve meloksikam tedavisinin bu hasar üzerindeki etkilerini incelemektir.Materyal metod: 250-300 gr ağırlığında 30 adet wistar gelişigüzel olarak her grupta 6 rat olmak üzere 5 gruba ayrıldı. 1. grup sham grubu olarak belirlendi , 2. grupta torsiyon oluşturuldu, 3. grupta 2.gruba uygulanan prosedüre ek olarak ratlara L-karnitin tedavisi uygulandı.(500mg/kg/günIM) 4. grupta 2.gruba uygulanan prosedüre ek olarak meloksikam tedavisi uygulandı.(3mg/kg/gün IM) 5. grupta ise 2.gruba uygulanan prosedüre ek olarak L-karnitin ve meloksikam tedavisi uygulandı.Bulgular:Her iki testisteki ksantin oksidaz değerleri kıyaslandığında, tüm gruplarda sırasıyla sol testisteki ksantin oksidaz değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti (p:0.006, p:0.004, p:0.006, p:0.004, p:0.004). Torsiyon grubundaki MDA seviyesi L-karnitin, meloksikam ve kombine tedavi gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olarak saptandı (p:0.004, p:0.004, p:0.037). Torsiyon grubunda Cosentino skorunun L-karnitin grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. (p:0.037). Aynı şekilde kombine tedavi grubunda da Cosentino skoru torsiyon grubuna göre daha düşüktü ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p:0.675)Sonuç: Torsiyon sonrasında oksidatif enzimlerde, lipid peroksidasyonunda ve protein oksidasyonundaki artış hedef dokuda oksidatif stresin geliştiğini ortaya koymaktadır. Çalışmamızın bulguları ışığında L-karnitin ve meloksikamın tek tek veya kombine olarak kullanıldığında testisteki oksidatif gerilimin özellikle L-karnitin ve kombine tedavi grubunda daha belirgin olmak üzere azaldığını gözlemledik. Bu tedavi modalitesinin insanlarda rutin kullanıma dahil edilebilmesi için randomize, prospektif, geniş kapsamlı ve uzun dönem takip sonuçlarına sahip çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is an urologic emergency which requires immidiate intervention and it is frequent in pediatric and adolescent age group. In this study we aimed to determine the oxidative stress in the testis tissue after torsion biochemically and histopathologically and to analyse the effect of L-carnitine and meloxicame treatment in this injury.Materials and Methods: 30 wistar rats which weigh 250-300 gr were seperated to 5 groups and in each group there were 6 rats. 1st group was defined as the sham group, in the 2nd group torsion was performed, in the 3rd group rats were administered L-karnitine treatment in addition to the procedure performed in the 2nd group (500mg/kg/günIM), in the 4th group rats were administered meloxicame treatment in addition to the procedure performed in the 2nd group (3 mg/kg/günIM), and in the 5th group rats were administered meloxicame and L-karnitine treatment in addition to the procedure performed in the 2nd group.Results: When xantine oxidase values in two testes were compared in all groups xantine oxidase values were significantly higher in the left testes (p:0.006, p:0.004, p:0.006, p:0.004, p:0.004). MDA values in the torsion group were significantly higher when compared to L-carnitine, meloxicame and combined treatment groups (p:0.004, p:0.004, p:0.037). Cosentino score was significantly higher in the torsion group when compared to L-carnitine group (p:0.037). Similarly, Cosentino score was lower in combined treatment group when compared to torsion group but it wasn?t statistically significant. (p:0.657)Conclusions: Increase in the oxidative enzymes in lipid peroxidation and protein oxidation shows us that oxidative stress occurs in the target tissue after torsion. According to the results of this study we decreased oxidative stress in testis when we used L-carnitine and meloxicame treatments either seperately or as a combination. We think that new randomised, prospective, comprehensive and long-term studies are needed to use these treatment modalities in humans routinely