Ratlarda deneysel testis torsiyonu ile oluşturulan iskemi/ reperfüzyon hasarından korunmada hesperetinin etkileri
Due to experimental torsion of testicular ischemia reperfusion injury in rats to investigate the protective effect of hesperetin
- Tez No: 319243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OĞUZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, İlk ve Acil Yardım, Urology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETAmaç: Testis torsiyonu testiste ileri düzeyde iskemiye neden olan akut seyirli, her yaştagörülebilen hızlı teşhis ve tedavi gerektiren cerrahi bir acildir. Bu durum spermatik kordkatlandığında oluşarak vasküler sıkışmaya ve uzayan iskemi ile birlikte testiküler hasaraneden olur. Her yaşta görülmesine rağmen sıklıkla 12-18 yaş aralığında görülür. 25 yaşaltı erkeklerde testiküler torsiyonun yıllık insidansı 1/ 4000 olarak tahmin edilmektedir.Torsiyon-detorsiyon sonrası oluşan iskemi ve reperfüzyon testiküler hasara neden olur.Bu çalışmanın amacı ratlarda testis torsiyonuna bağlı gelişen iskemi reperfüzyonhasarında Hesperetinin koruyucu etkisinin araştırılmasıdır.Yöntem: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayıalındıktan sonra ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen 42 adet pubertal erkek Wistar-Albino ratlar çalışmada kullanıldı. Deney günü Wistar?Albino cinsi ratlar kendiaralarında randomize olarak seçilerek herbiri 7 adet rat içeren toplam altı grupoluşturuldu. Grup-1 (kontrol)'deki ratlara cerrahi işlem uygulandı, sağ testis dışarıçıkarıldıktan sonra torsiyon uygulanmadan tekrar skrotuma yerleştirildi. Grup 2 'dekiratlara cerrahi işlem uygulandı, sağ testis dışarı çıkarıldıktan sonra i.p olarak 50 mg/kgHesperetin verilerek torsiyon uygulanmadan tekrar skrotuma yerleştirildi. Grup- 3'dekiratlara cerrahi işlem uygulandı, sağ testis dışarı çıkarıldıktan sonra i.p olarak 100 mg/kgHesperetin verilerek torsiyon uygulanmadan tekrar skrotuma yerleştirildi. Grup-4'dekiratlara cerrahi işlem uygulandı, sağ testis dışarı alındıktan sonra torsiyone edildi. Birsaat iskemi periyodundan sonra detorsiyon işlemi uygulandı ve 4 saat reperfüzyonsağlandı. Grup-5'deki ratlarada cerrahi işlem uygulandı, sağ testis dışarı alındıktansonra torsiyone edildi. Bir saat iskemi periyodundan sonra detorsiyon işlemi uygulandıve 4 saat reperfüzyon sağlandı. Detorsiyondan 30 dk önce 50 mg/kg Hesperetin i.p yolla77uygulandı. Grup-6 'daki ratlarada cerrahi işlem uygulandı, Sağ testis dışarı alındıktansonra torsiyone edildi. Bir saat iskemi periyodundan sonra detorsiyon işlemi uygulandıve 4 saat reperfüzyon sağlandı. Detorsiyondan 30 dk önce 100 mg/kg Hesperetinin i.pyolla uygulandı. Dört saat reperfüzyon uygulamasından sonra anestezi altındaki ratlaraorşiyektomi operasyonu yapıldı. Deney sonunda alınan testis dokusunda reperfüzyonhasarının derecesi doku malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz(CAT), glutasyon peroksidaz (GSH) düzeyleri ölçümü ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYObjective: Testicular torsion causes acute iskemia of testis; it can be seen any ages andit requires rapid diagnosis and treatment. Spermatic cord consists of folded. Iskemia andtesticular damage are caused by vascular occlusion. Testicular torsion is more commonin between 12-18 years old, but it can be seen any years. Annual incidence of testiculartorsion in men under the age of 25, 1/4000 is estimated to be. Damage caused byreperfusion causes testicular torsion and detorsion. The purpose of this study is due totorsion of testicular ischemia reperfusion injury in rats to investigate the protectiveeffect of hesperetin.Material and Methods: Inonu University Faculty of Medicine was approved by theEthics Committee in Animal Experiments. Wistar-Albino rats were used to study. 42rats were used. These rats were male and weights ranged from 250-300 g. Wistar-Albino rats were randomly selected among themselves. Each of the six groups were atotal of 7 rats. The rats in the first group was surgical procedure (control group). Theright testis was taken out and placed in the scrotum without torsion. The rats in thesecond group underwent surgery. The right testis was removed out of the scrotum.Hesperetin i.p. 50 mg / kg were given and and placed in the scrotum without torsion.The rats in the third group underwent surgery. The right testis was removed out of thescrotum. Hesperetin i.p. 100 mg / kg were given and and placed in the scrotum withouttorsion. The rats in the fourth group underwent surgery. The right testis was removedout of the scrotum. Torsion of the right testis was performed. An hour after a period ofischemia followed by detorsion and 4 hours of reperfusion was achieved. The rats in thefifth group underwent surgery. The right testis was removed out of the scrotum. Torsion79of the right testis was performed. An hour after a period of ischemia followed bydetorsion and 4 hours of reperfusion was achieved. 30 minutes before of detorsion 50mg / kg hesperetin ip. administered. The rats in the sixth group underwent surgery. Theright testis was removed out of the scrotum. Torsion of the right testis was performed.An hour after a period of ischemia followed by detorsion and 4 hours of reperfusion wasachieved. 30 minutes before of detorsion 100 mg / kg hesperetin ip administered.Orchiectomy was performed in anesthetized rats. Degree of testicular tissue reperfusioninjury of tissue; malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase(CAT), glutathione peroxidase (GSH) levels were evaluated by measuring.