Kronik obstrüktif akciğer hastalığına bağlı akut solunumyetmezliğinde, noninvaziv mekanik ventilasyon average-volume assured pressure support (avaps) modunun, manuel basınç desteği modu ile karşılaştırılması
Comparison of noninvasive mechanical ventilation volume assured pressure support mode with manual pressure support in acuterespiratory failure of chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 733583
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET BAHADIR BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) bağlı akut hiperkapnik solunum yetmezliğinin düzeltilmesinde, volüm ga-rantili basınç desteği (average volume assured pressure sup-port: AVAPS) stratejisinin manuel basınç desteği ile, etkinlik ve tolerabilite açısından karşılaştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: KOAH'a bağlı akut hiperkapnik solunum yet-mezliği nedeniyle tedavi gören 35 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmada sırasıyla 45 dakika manuel basınç desteği modunda, 45 dakika AVAPS modunda ve yine 45 dakika manuel basınç desteği modunda tek bir BiPAP cihazı ile ventilasyon uygulandı. Her uygulama arasında 1 saat NIMV'siz dönem bırakıldı. On bir hastaya AVAPS, 13 hastaya da basınç desteği modunda, bir ge-ceyi içine alacak şekilde yaklaşık 24 saat NIMV uygulanmasına devam edildi. Başlangıçta ve her NIMV periyodu sonunda arter kan gazları alındı ve solunum hızları, dispne skorları (BORG vi-züel analog skalası, 0=dispne yok, 10=ağır dispne), kalp hızları, arteryal kan basınçları, ventilatuar parametreler (volüm, basınç) ve maskeden kaçaklar kaydedildi.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 35 hastanın 23'ü erkek, 12'si kadındı. Vücut kitle indeksi ortalaması 27,2±5,6 kg/m2 idi. Baş-langıca göre pH ve PaCO2 değerlerinde her NIMV periyodunda düzelmeler izlendi (iki değer için de p0,05). Yirmi dört saatlik izlemde AVAPS ile devam eden grupta 2 has-tada, manuel basınç desteği ile devam eden grupta ise 5 hastada NIMV başarısız oldu. AVAPS ile ventile edilenlerin 8'inde, manuel basınç desteği grubundaysa 13 hastanın tümünde maskeye bağlı rahatsızlık kaydedildi. Birinci günde dakika ventilasyonu, tidal volüm ve kaçak miktarı, AVAPS modunda, manuel basınç desteği modundan anlamlı derecede farklı bulunmadı.Sonuç: KOAH'a bağlı akut solunum yetmezliği olan hastalarda hem AVAPS hem de manuel basınç desteğinin arteryal kan gazı değerlerine olumlu etkileri vardır. AVAPS ile basınç ventilasyo-nu, yeterli inspiratuar basınç ile uygun volümü garanti ederek, hasta ile ventilatör ilişkisi üzerinde olumlu etkiler yapar.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the efficacy and tol-erability of average volume assured pressure support (AVAPS) strategy with the support of manual pressure in chronic ob-structive pulmonary disease (COPD) patients with acute hyper-capnic respiratory failure.Materials and Methods: Thirty-five patients treated for acutehypercapnic respiratory failure due to COPD were included in the study. Ventilation was applied with the same bilevel device respectively, 45 minutes with manual pressure support ventila-tion, 45 minutes with AVAPS and again 45 minutes with manu-al pressure support ventilation modes. Between each sequence 60 minutes without noninvasive mechanical ventilation (NIMV) was provided. Thirteen patients with pressure support and 11 patients with AVAPS mode continued the application of NIMV for approx-imately 24 hours overenight. At the beginning and at the end of each period of NIMV; arterial blood gases, respiratory rates, dyspnea scores (BORG visual analogue scale, 0 = no dyspnea, 10 = severe dyspnea), heart rate, arterial blood pressure, ventilatory parameters (volume, pressure) and mask leaks were recorded.Results: Twenty three of 35 patients included in the study were male and 12 were female. The mean value of body mass in-dex was 27.2±5.6 kg/m2. With respect to the initial values of pH and PaCO2 improvements was observed in each NIMV peri-od (for both values p0.05). After 24 hour follow-up, in two patients continuing with AVAPS groupand five patients with manual pressure support, NIMV failed. In eight of patients who were ventilated with AVAPS, and in all of the 13 patients given manuel pressure support, discomfort associated with mask was observed. Minute ventilation, tidal volume and amount of leakage did not differ significantly be-tween manual pressure support and AVAPS.Conclusion: Both manual pressure support and AVAPS had pos-itive effects on arterial blood gas values in patients with acute respiratory failure due to COPD. Pressure ventilation with AVAPS gives a positive impact on ventilator-patient interaction by ensuring proper volume with adequate inspiratory pressure.