Hemşirelerin ağrı yönetimi ile ilgili bilgi, tutum ve klinik karar verme durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of nurses? knowledge, attitude and clinical decision making regarding pain management
  1. Tez No: 230169
  2. Yazar: REVA GÜNDOĞAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, Adıyaman Devlet Hastanesi ve Adıyaman 82.yıl Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin ağrı ile ilgili bilgi ve tutumlarını saptamak, klinik karar verme durumlarını değerlendirmek amacıyla, 26 Haziran - 8 Ağustos 2008 tarihleri arasında 168 hemşire ile yapıldı. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatürler doğrultusunda hazırlanan bilgi ve tutum anketi ve McCaffery ve Ferrell tarafından geliştirilen ağrı ile ilgili klinik karar verme anketi kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, ortalama, standart sapma ve Ki-Kare testi kullanıldıAraştırmada, hemşirelerin ağrı ile ilgili, doğru soru bilme ortalaması 3,78±0,11 olarak bulundu. Ağrı ile ilgili soruları doğru bilme durumu ile yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi. Diğer parametrelerde anlamlı farklılık bulunamadı. Ağrı ile ilgili tutum sorularında ise; hemşirelerin en düşük oranda (%7,1) plesebo uygulaması ile ilgili olan soruya, en yüksek oranda (%54,8) hasta ve yakınlarının hakları ile ilgili olan soruya doğru cevap verdikleri görüldüKlinik karar vermede ise; ağrı şiddetini tanılamada hemşirelerin hastanın davranışlarını gözlemlediği, hemşirelerin %88,1'inin ağrı şiddetini tanımlarken ağrı skalası kullanmadıkları, %42,9'unun ağrı ile ilgili kayıt tutmadıkları, hastanın ağrısını hafifletmede en fazla hasta ve ailesinin bilgisi konusunda problem yaşadığı, ağrı ile ilgili karar verirken en çok (%48) hastanın ağrısını tanımlamak zorunda kaldıkları ve hastanın ağrısının giderilmesinde fazla ilaç verme konusunda endişe taşıdıkları bulundu. Bu çalışma sonunda, hemşirelik müfredatında ağrıyla ilgili yeterli eğitime ağırlık verilmesi, meslek yaşamında hizmetiçi eğitim, kurs, seminer gibi eğitim faaliyetleriyle devamlılığının sürdürülmesi ve kliniklerde, alınan eğitimin uygulanıp uygulanmadığının değerlendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The investigation has been held on among 168 nurses between 26th June- 8th August, in 2008 with the aim of finding out the knowledge and attitude of nurses about pain and evaluating clinical decision making regarding pain management, working at 82rıd Year State Hospital and Adiyaman State Hospital. Knowledge and attitude questionnaire which were prepared by the researcher and Clinical Decision Making Survey Questionnaire developed by McCaffery and Ferrell have been used as a means of data collection. Frequency, mean, standard deviation and Ki-Square test have been used for the assessment of the dataIt?s been found out that the mean for correct answers of nurses in the knowledge questionnaire about pain is 3.78±0.11. There is a remarkable statistical discrimination between the age groups and correct answers given for questions about pain. There weren't any other remarkable distinction between other parameters. For attitude questions about pain it has been observed that the nurses could answer plesebo application with (7.1 %) the lowest rate and the rights of patient and patient relatives with (54. 8%) the highest rateIn the clinical decision making questionnaire: it?s been found out that the nurses are observing patients' behaviors while diagnosing the degree of pain; %88.1 percent of nurses aren't using pain scala while diagnosing the degree of pain; they especially have problems with patient him/herself and his relatives while cutting the pain down: they have to diagnose the patient's pain while making a decision about the pain with the highest rate of (%48); and they have anxiety about using too much medicine. With the results gained from this research, it has been suggested that adequate training about pain should take place in the nursery curriculum following training should continue with in-service courses, seminars, and other courses and it should be assessed whether given training is applied.