Ağrı yönetimi eğitiminin pediatri hemşirelerinin ağrıya yönelik bilgi ve tutumlarına etkisi
The effect of pain management training on pediatric nurses' knowledge and attitudes related to pain
  1. Tez No: 566820
  2. Yazar: HANİFE ÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çocuklarda ağrı yönetimi konusunda pediatri hemşirelerine verilen eğitimin hemşirelerin ağrı bilgi ve tutumlarına etkisini değerlendirmek, değerlendirme aracı olarak kullanılan,“Pediatrik Ağrı Bilgi ve Tutum Ölçeği”nin Türkçe Formu bulunmadığı için Türkçe Formu geçerlik ve güvenirlik çalışmasını gerçekleştirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma metodolojik ve deneysel olarak iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. Birinci aşamada, Pediatrik Ağrı Bilgi ve Tutum Ölçeği Türkçe formunun uyarlanması metodolojik olarak yapıldı. İkinci aşama ön test son test kontrol gruplu deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Burdur'da Sağlık Bakanlığı kurumlarında, Haziran 2018- Temmuz 2019 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini birinci aşamada 350, ikinci aşamada 61 hemşire oluşturdu. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Pediatrik Ağrı Bilgi ve Tutum Ölçeği kullanılarak elde edildi. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, t testi ve geçerlik güvenirlik analizleri kullanılarak değerlendirildi. Etik ilkelere uyuldu. Bulgular: Araştırmada, Pediatrik Ağrı Bilgi ve Tutum Ölçeği'nin 16 maddelik özgün yapısı, beş alt boyut ile uyum iyiliği indekslerinin özgün ölçek yapısına benzer olduğu ve Türk toplumunda kullanılması için geçerlik ve güvenirlik ölçütlerini kabul edilebilir düzeyde karşıladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate the effect of the training given to pediatric nurses in pain management on pain knowledge and attitudes of nurses and to perform the validity and reliability study of the scale as the Turkish Form of Pediatric Pain Knowledge and Attitude Scale used. Material and Method: The study was carried out in two stages as methodological and experimental. In the first stage, the adaptation of the Turkish version of the Pediatric Pain Information and Attitude Scale was performed methodologically. The second stage was carried out pre-test post-test experimentally with control group. The study was carried out between June 2018 and July 2019 in the institutions of the Ministry of Health in Burdur. The population of the study consisted of 350 nurses in the first stage and 61 nurses in the second stage. Data were obtained by using Personal Information Form, Pediatric Pain Information and Attitude Scale. Data were analyzed using descriptive statistics, chi-square test, t test and validity and reliability analyzes. Ethical principles were followed. Results: In the study, it was determined that the original structure of the Pediatric Pain Information and Attitude Scale was composed of 16 items, and the goodness of fit indices with the five sub-dimensions were very similar to the original scale structure, and they accepted the validity and reliability criteria to be acceptable for use in Turkish society.