Hemşirelerin ağrı yönetiminde bilgileri ve ilaç dışı yöntem kullanımı
The knowledge of nurses in pain management and use of ONON-DRUG methods
- Tez No: 589178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, hemşirelerin ağrı yönetiminde bilgileri ve ilaç dışı yöntem kullanımını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma, Eylül ile Ekim 2018 tarihlerinde, Mersin ili Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Dahili-Cerrahi servis ve Yoğun Bakımlarında çalışan 169 hemşire ile yüz yüze görüşülerek yapıldı. Verilerin toplanmasında, kişisel bilgi formu, Hemşirelerin Ağrı ile İlgili Bilgi ve Davranış ölçeği ve İlaç Dışı Yöntemler Formu kullanıldı. Veriler, SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket program kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde,“Mann-Whitney U”test (Z-tablo değeri),“Kruskal-Wallis H”test (χ2-tablo değeri) yöntemleri kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin, 15(%8.9)'inin lise mezunu, 144(%85.2)' ünün lisans mezunu, 10(%5.9)'unun yüksek lisans mezunu olduğu belirlendi. Hemşirelerin 117(%69.2)'sinin kadın olduğu, yaş ortalaması“29.72 ± 5.54”ve 96(%56.8)'sının 30 yaş altı olduğu görüldü. Ağrı yönetiminde 88(%52.1)' inin farmakolojik ve non-farmakolojik yöntemleri kullandıkları tespit edildi. Hemşirelerin ağrı bilgileri, tutum anketinden, lise mezunlarının5,46±1,88 ve lisans mezunu hemşirelerin 5.99±2.41 aldıkları puan ortalamaları birbirine yakın sonuçlar olduğu saptandı. Hemşirelerin ağrı ile ilgili bilgi puanları ve eğitim düzeyi, çalışılan klinik, çalışma süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak, hemşirelerin ağrı tanılaması ve ağrının non- farmakolojik yönetimleri bilme ve uygulama konusunda yeterli düzeyde bilgiye sahip olmadıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a descriptive study in order to examine the nurses' pain management and the use of non-drug methods. The research was conducted by face-to-face interviews with 169 nurses working in the Internal-Surgical and Intensive Care Unit of Mersin University Health Research and Application Center in September and October 2018. The personal information form, the Knowledge and Behavioral Scale of Nurses Pain and Non-Drug Methods Form were used to collect the data. Data were evaluated using SPSS (IBM SPSS Statistics 24). In the evaluation of the data, tablo Mann-Whitney U us test (Z-table value),) Kruskal-Wallis H "test (ney 2-table value) methods were used. Nurses participating in the study, 15 (%8.9) of high school graduates, 144 (%85.2) of the bachelor 's degree, 10 (%5.9)' was determined to be a graduate. Of the nurses, 117 (%69.2) were female, and the mean age was 29.72 ± 5.54 and 96 (%56.8) were under 30 years of age. In pain management 88 (%52.1) were found to use pharmacological and non-pharmacological methods. The pain information of the nurses, attitude survey, high school graduates 5.46 ± 1.88 and 5.99 ± 2.41 points of the graduate nurses were found to be close to the average of the average score. There was no statistically significant difference between the knowledge scores and education level of the nurses about the pain and the duration of the study (p>0.05). As a result, it was determined that nurses did not have sufficient knowledge about pain diagnosis and knowledge of non-pharmacological management of pain.