Hemşirelerin ağrı ile ilgili bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Nurses' knowledge attitudes and behaviors related to pain assessment
- Tez No: 455944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ağrı, vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, organik bir nedene bağlı olabilen ya da olmayan, kişinin geçmişteki deneyimlerini de kapsayan sensoryal, emosyonel, hoş olmayan bir duyudur. Hastanın ağrısını bilmek ve hastayı rahatlatmak hemşirenin birincil görevlerindendir. Bu nedenle hemşirelerin ağrı konusundaki bilgi ve tutumları oldukça önemlidir.Araştırma, Manisa İli Celal Bayar Uygulama Ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi), Manisa Devlet Hastanesi, Merkez Efendi Devlet Hastanesini kapsamaktadır. Araştırmaya, Cerrahi, Dahili Klinikler, Acil Servis ve Yoğun Bakım Hemşirelerinin Ağrı İle İlgili Bilgi Tutum ve Davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla Akdağ tarafından düzenlenen bilgi ve tutum anketi kullanılarak yapılmış tanımlayıcı bir araştırmadır. Ameliyathane ve polikliniklerde çalışan hemşireler birebir hasta ile birlikte olmadıkları ve hastayı takip etmedikleri için araştırma kapsamına alınmamıştır. Araştırmanın örneklemi araştırmayı kabul eden gönüllü hemşirelerden oluşmuştur. Veriler ağrı ile ilgili bilgi ve tutum anketi kullanılarak oluşturulmuştur. Veriler SPSS veri tabanında değerlendirilmiş , frekans, ortalama, ve Ki-Kare testi kullanılmıştır..Araştırmada, hemşirelerin ağrı ile ilgili, doğru soru bilme ortalaması %34,4 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda hemşirelerin %81.7'si ağrının özellikleri, %63.5'i analjeziklerin uygulama kuralları konusunda bilgili bulunmuştur. Ağrı eğitiminin hemşirelerin bilgi ve inançları üzerinde ilaçların uygulanması ve analjeziklerin etki mekanizmalarının bilinmesi konusunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.Araştırmanın sonucunda hemşirelerin ağrı tanılaması, ağrı konusunda, tutumları ve hemşirelik yönetimi konusunda orta düzeyde bilgiye sahip oldukları ve ağrı konusunda yayın takip etmedikleri görülmüştür. Hemşirelik eğitim müfredatında Ağrı ile ilgili eğitime önem verilmesi, ağrı konusunda hizmetiçi eğitimlerin düzenlenmesi ve bu konuda hemşirelerin bilinçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pain is caused by any part of the body, or without an organic cause that can be connected to a person's past experiences, including sensoryal, emotional, unpleasant. Therefore, nurses' knowledge and attitudes about pain is very important.The research covers Celal Bayar Application and Research Center in Manisa, State Hospital of Manisa and Merkez Efendi State Hospital. This researching is descriptive study which using knowledge and attitude surveys that prepared by Akdağ for utilizing emergency and intensive care nurses, internal clinics and surgery clinics about pain.Nurses that work on operating room and polyclinics have not been taken this research because of the fact that they don?t be with patients and in order not to observe patients. The sample consisted of research is built by volunteer nurses who accepted this research. İnformations were built on knowledge and attitude survey data related to pain. The data were evaluated using SPSS data base. Frequency, mean, and chi-square test was used.%34.4 percent of nurses are questions answered correctly. %81.7 percent of nurses are knowledgeable about the characteristics of pain. %63.5 percent of nurses are application of analgesics knew. There are important differences between. It seemed that there is significant difference statistically about knowledge of impact of mechanism of analgesics and application of pain education on nurse?s beliefs and knowledge.As a result of our resarch it is seemed that nurses don?t follow publications about pain and they have average information about pain assesment,attitudes and nursing management.Nursing education curriculum should be studied on,preparing in-service training about pain and giving information to nurses about these issues are recommended