Aksiller brakial pleksus bloğunda lokal anestezik karışıma eklenen tramadolün etkileri
The effects of tramadol added to the mixture of local anesthetic for axillary brachial plexus blockade
  1. Tez No: 230177
  2. Yazar: SERKAN SARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MIZRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
El ve ön kol cerrahisi geçirecek hastalarda aksiller yolla brakiyal pleksus blokajı uygulanmasında lokal anestezik karışıma eklenen tramadolün intraoperatif vizüel analog skala (VAS), hemodinami, yan etki ve komplikasyonlar ile sedatif, postoperatif anestezik ve analjezik ihtiyacı, yan etkiler ve hasta memnuniyeti üzerine olan etkisini araştırmayı planladık.Randomize çift kör olan çalışmada ASA I-II grubundan, 18-60 yaş arasında 41 hasta dahil edildi. Grup 1: Levobupivakain (150 mg, n= 20) + lidokain (200 mg), grup 2: Levobupivakain (150 mg, n= 20) + lidokain (200 mg) + tramadol (100 mg). Her hasta monitörize edilip sedasyon amacı ile her hastaya 0.02-0.03 mg/kg İV midazolam ile premedikasyon uygulandı. Periferik sinir stimülatörü eşliğinde 42 ml lokal anestezik karışımı ile brakiyal pleksus bloğu yapıldı. Sensorial blok pinprick testi, motor blok ise bromage skalası ile kontrol edilerek blok başlama süreleri kaydedildi. İntraoperatif dönemde sedatif ihtiyacı midazolam verilerek kaydedildi. Postoperatif ilk 24 saat içinde ilk analjezik ihtiyacını (VAS>3), yan etki ve komplikasyonlar kaydedildi. Ayrıca postoperatif hasta memnuniyeti değerlendirildikten sonra kaydedildi.Intraoperatif VAS değeri, hemodinamik değişiklikler, yan etki-komplikasyonlar ile sedatif ihtiyacı, postoperatif anestezik ve analjezik etkinlik, hasta memnuniyeti açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Grup 2'de 5. dakikada median sinirdeki ve 10. ve 15. dakikada ulnar sinirdeki motor blok gelişimi grup 1'den dikkate değer bir şekilde daha uzun idi.Aksiller brakiyal pleksus bloğunda lokal anestezik solüsyona eklenen 100 mg tramadolün 5. dakikada median sinirdeki ve 10. ve 15. dakikada ulnar sinirdeki motor blok gelişimindeki uzama dışında bir etki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
We purposed to investigate the effects of tramadol added to the mixture of local anesthetic for axillary brachial plexus blockade on the intraoperative visual analog scale (VAS), haemodynamics, side effects, complications, and the need of sedative and postoperative anesthetic and analgesic requirements, side effects, and patients? satisfaction.In this double blind, randomised study, 40 patients in the American Anesthesiology Association (ASA) I-II risk group, between 18-60 years of age were included. Group 1: Levobupivacaine (150 mg, n= 20) + lidocaine (200 mg), group 2: Levobupivacaine (150 mg, n= 20) + lidocaine (200 mg) + tramadol (100 mg). For the purpose of premedication, a standard intravenous midazolam of 0.02-0.03 mg/kg was administered to each patient after monitoring. Brachial plexus blockade was performed with the mixture of local anesthetic, 42 ml using peripheral nerve stimulator. The sensory blockade was evaluated with using a pin-prick test and the motor blockade was evaluated with using Bromage scale and the duration of onset of sensory and motor blockade were recorded. The intraoperative sedative requirements were provided with midazolam respectively and recorded. The first analgesic requirement in 24-hours-postoperative-period (when VAS> 3), side effects, and complications were recorded. Additionally, postoperative patients? satisfaction were recorded after evaluation.There was no significant difference between the groups regarding intraoperative VAS, haemodynamic changes, side effects-complications and sedative drug requirement, the postoperative anesthetic-analgesic efficiency and the patients? satisfaction. The onset of motor blockade of n. medianus at 5.th minute and n. ulnaris at 10.th and 15.th minutes in group 2 were significantly longer than that in group 1 (p< 0.05).After addition of tramadol, 100 mg to local anesthetic solution it was not observed any other effects exlusing a delay in the onset of motor blockade of n. medianus at 5th minute and n. ulnaris at 10th and 15th minutes.