Neovasküler yaşa bağlı maküla dejenerasyonu olgularının tedavisinde tek başına fotodinamik tedavi ile intravitreal Anti-VEGF ajan kombinasyonunun karşılaştırılması
Photodynamic therapy versus combined photodynamic therapy and intravitreal bevacizumab treatment in neovascular age-reated macular degeneration
- Tez No: 230217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ATİLA ARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Neovasküler yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) gelişmiş ülkelerde 50 yaş üzerinde santral görme kaybının ve körlüğün en yaygın sebebidir. Verteporfin ile fotodinamik tedavi (FDT) ve intravitreal anti-vasküler endotelyal büyüme faktörü (anti-VEGF) enjeksiyonu YBMD' na sekonder gelişen koroidal neovaskülarizasyonlara (KNV) uygulanan güncel tedavi yaklaşımlarıdır. FDT ile kombine edilen intravitreal anti-VEGF ajan olan bevasizumab enjeksiyonu ile görme keskinliğinin (GK) daha iyi korunduğu ve FDT ye ihtiyaç sıklığının azaldığı görülmüştürBu çalışmada neovasküler YBMD hastalarında tek başına FDT ye kıyasla FDT ile İVB kombinasyonu uygulamasının sonuçlarının belirlenmesi ve etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştırRetrospektif olarak planlanan bu çalışmaya lezyon tipine bakılmaksızın, YBMD'a sekonder gelişen KNV'li gözler dahil edildi. 1. gruba sadece FDT uygulanmış olgular, 2. gruba FDT ile birlikte İVB uygulanmış olgular dahil edildi. Hastaların tedaviye verdikleri yanıt, EİDGK ve FFA aktivite bulguları ile değerlendirildi. Çalışmaya 156 hastanın 156 gözü dahil edildi. 1. grupta 56 hastanın 56 gözü, 2. grupta 100 hastanın 100 gözü incelendi. Gruplar cinsiyet (p=0.951), yaş ortalaması (p=0.059) ve ortalama takip süresi (p=0.167) açısından benzer bulundu. Her iki grupta uygulanan FDT sayısı ortalama 2 ile benzer bulundu (p=0.729). Hasta başına İVB tedavi sayısı ortalama 3.9 ± 1.78 idi.
Özet (Çeviri)
Photodynamic Therapy Versus Combined Photodynamic Therapy and Intravitreal Bevacizumab Treatment in Neovascular Age-Related Macular DegenerationNeovascular age-related macular degeneration (AMD) is the leading cause of blindness and central vision loss in patients aged 50 years and older. Photodynamic therapy with verteporfin (PDT) and intravitreal use of anti?vascular endothelial growth factor (anti-VEGF) therapy are current treatment approaches for choroidal neovascularization (CNV) secondary to AMD. It seems to be that combining intravitreal bevacizumab (IVB) administration with PDT provides better visual acuity and help to reduce the rate of PDT applicationsIn this study it was aimed to determine the results of PDT monotherapy compared to IVB treatment with PDT in patients with neovascular AMD, and evaluate the efficacy of both of therapiesIn this retrospective planned study, patients with CNV secondary to AMD has been included regardless of the lesion type. Treated patients distinguished to two groups, group 1 PDT monotherapy, and group 2 PDT with IVB combination therapy, respectively. The patients response to the treatments has been evaluated with best corrected visual acuity (BCVA) and FFA activity findings. 156 eyes of 156 patients were included in the study. 56 eyes in the first group and 100 eyes in the second group were examined. The groups were found similar in terms of age (p=0.059), gender (p=0.951) and follow up time (p=0.167).