Neovasküler tip yaşa bağlı makula dejenerasyonlu olgularda optik koherens tomografi anjiografideki membran paternleri ile göz içi vasküler endotelial büyüme faktörü ve plasental büyüme faktörü düzeylerinin ilişkisi
Relationship between membrane patterns on optical coherence tomography angiography and intraocular vascular endothelial growth factor and placental growth factor levels in patients with neovascular age-related macular degeneration
- Tez No: 786736
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonlu (nYBMD) olgularda optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) yardımıyla belirlenen farklı morfolojik yapıdaki koroid neovaskülarizasyonlarının aköz humör vasküler endotelial büyüme faktörü (VEGF) ve plasental büyüme faktörü (PlGF) düzeylerine etkisini incelenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: SBÜ Ankara Ulucanlar Göz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde prospektif vaka-kontrol çalışması olarak tasarlanan çalışmaya 52 hasta dahil edildi. Çalışma grubuna, aktif nYBMD tanısı alıp OKTA ile deniz yelpazesi (n=10), medüz (n=9) ve belirsiz karmaşık patern (n=11) neovasküler membranı olan olgular ile aktif olmayan budanmış ağaç manzarası (n=10) patern neovasküler membranı olan aynı zamanda klinik olarak anlamlı kataraktı nedeniyle cerrahi planlanan olgular alındı. Kontrol grubunu katarakt tanısı dışında herhangi bir oküler ve sistemik hastalığı bulunmayan 12 olgu oluşturdu. Cerrahi sırasında elde edilen aköz humör örneklerindeki VEGF ve PlGF düzeyleri sandviç-Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Ortanca aköz humör VEGF seviyesi deniz yelpazesi grubunda 88,67 pg/ml (39,22-115,33 pg/ml), medüz grubunda 142,34 pg/ml (96,45-561,12 pg/ml), belirsiz karmaşık grubunda 61,13 pg/ml (27,68-224,03 pg/ml) ve budanmış ağaç manzarası grubunda 29,98 pg/ml (25,63-75,02 pg/ml) ve kontrol grubunda 30,24 pg/ml (28,19-90,72 pg/ml) tespit edildi. Ortanca aköz humör PlGF seviyesi deniz yelpazesi grubunda 94,02 pg/ml (40,65-129,27 pg/ml), medüz grubunda 102,54 pg/ml (81,38-310,57 pg/ml), belirsiz karmaşık grubunda 83,35 pg/ml (39,02-177,23 pg/ml), budanmış ağaç manzarası grubunda 42,28 pg/ml (37,40-84,55 pg/ml) ve kontrol grubunda 40,65 pg/ml (35,77-86,18 pg/ml) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the influence of distinct morphologic patterns of choroidal neovascular membranes determined with optical coherence tomography angiography (OCTA) on the aqueous levels of vascular endothelial growth factor (VEGF) and placental growth factor (PlGF) in patients with neovascular age-related macular degeneration (nAMD). Materials and Methods: Fifty-two patients were included in the study, which was designed as a prospective case-control study at Ankara Ulucanlar Eye Health Application and Research Center, University of Health Sciences. The study group included patients scheduled for surgery due to clinically significant cataracts and having active nAMD with sea-fan shaped pattern (n=10), medusa pattern (n=9) and ill-defined pattern (n=11) and inactive nAMD with pruned-vascular-tree pattern (n=10) of neovascular membrane identified by using OCTA. The control group consisted of 12 cases without any ocular or systemic disease other than the diagnosis of cataract. VEGF and PlGF levels in aqueous humor samples obtained during surgery were measured by the sandwich-Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) method. Results: The median aqueous humor VEGF level was found 88.67 pg/ml (39.22-115.33 pg/ml) in the sea-fan group, 142.34 pg/ml (96.45-561.12 pg/ml) in the medusa group, 61.13 pg/ml (27.68-224.03 pg/ml) in the ill-defined group and 29.98 pg/ml (25.63-75.02 pg/ml) in the pruned-vascular-tree pattern group and 30.24 pg/ml (28.19-90.72 pg/ml) in control group. The median aqueous humor PlGF level was 94.02 pg/ml (40.65-129.27 pg/ml) in the sea-fan group, 102.54 pg/ml (81.38-310.57 pg/ml) in the medusa group, 83.35 pg/ml (39.02-177.23 pg/ml) in ill-defined group group, 42.28 pg/ml (37.40-84.55 pg/ml) in the pruned-vascular-tree pattern group and 40.65 pg/ml (35.77-86.18 pg/ml) in the control group was found.