'Chrysin'in sıçan inferior epigastrik arter cilt ada flebinde iskemi reperfüzyon hasarına etkisi
The effect of 'chrysin' on ischemia reperfusion injury in the rat inferior epigastric artery skin island flap model
  1. Tez No: 778125
  2. Yazar: SİMAY ERŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN TAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: İskemi, dokulara giden kan akımının kesilmesiyle, hücrelere gerekli olan oksijenin sağlanamaması ve atık ürünlerin uzaklaştırılamaması sonucu karşılaşılan metabolik durumdur. Reperfüzyon ile oksijenize kanın dokuya geri dönüşü paradoksal doku yıkımını artıracak reaksiyonları başlatır, bu duruma iskemi reperfüzyon hasarı denir. Flep kaybını önlemek için bu hasar engellenmelidir. Çalışmamızın amacı,“chrysin”in iskemi reperfüzyon hasarına etkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 30 adet erkek Wistar Albino cinsi sıçan sham (Grup 1), kontrol (Grup 2), 10 mg/kg/gün“chrysin”(Grup 3), 50 mg/kg/gün“chrysin”(Grup 4), 100 mg/kg/gün“chrysin”(Grup 5) grubu olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Çalışmada sıçan inferior epigastrik arter cilt ada flep modeli kullanılmıştır. Sham grubu strese maruz bırakılmadan, kontrol grubu distile su ile, Grup 3,4 ve 5 uygun dozlarda tedavi ajanı ile preoperatif ve postoperatif yedişer gün beslenmiştir. Çalışmanın 8.gününde flep elevasyonu gerçekleştirilmiş, denekler 8 saat iskemiye maruz bırakılmıştır. Çalışma sonunda flep sağ kalımları, biyokimyasal ve histopatolojik parametreler değerlendirilmiştir. Bulgular: Flep sağ kalımları grup 3 ve grup 4'te istatistiksel olarak kontrol grubuna göre büyük etki düzeyine sahip olacak şekilde yüksek bulunmuştur. Total oksidan stres seviyeleri, tedavi ajanı uygulanan bütün gruplarda, kontrol grubuna göre büyük etki düzeyine sahip olacak şekilde düşük bulunmuş, total antioksidan kapasite seviyeleri tedaviden etkilenmemiştir. Oksidatif stres indeksi, grup 3 ve 4'te kontrol grubundan büyük etki düzeyine sahip olacak şekilde düşük bulunmuştur. TNF-α düzeyleri grup 3 ve grup 5'te kontrol grubundan istatistiksel anlamlı düzeyde, tedavi gruplarının hepsinde büyük etki düzeyine sahip olacak şekilde düşük bulunmuştur. Aktif enflamasyon değeri tedavi ajanı uygulanan bütün gruplarda, kontrol grubuna göre küçük etki düzeyine sahip olacak şekilde düşük; kronik enflamasyon değeri, orta etki düzeyinden büyük; vasküler proliferasyon değeri, büyük etki düzeyine sahip olacak şekilde yüksek; ülserasyon değeri, büyük etki düzeyine sahip olacak şekilde düşük bulunmuştur. Fibroblast aktivitesi, tedavi ajanı uygulanan bütün gruplarda kontrol grubundan istatistiksel anlamlı şekilde düşüktür. Sonuç: İskemi reperfüzyon hasarına uğramış cilt fleplerinde preoperatif ve postoperatif uygulanan“chrysin”in koruyucu etkisi mevcuttur. TNF-α düzeyleri ve histopatolojik parametreler bütün gruplarda olumlu olarak etkilense de flep sağ kalımına yansıması sadece 10 mg/kg/gün ve 50 mg/kg/gün gruplarında olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Ischemia is the inability to supply necessary oxygen and remove waste products by interruption of blood flow. The return of oxygenated blood by reperfusion initiates paradoxical tissue destruction reactions, this is called ischemia-reperfusion injury. The aim of our study is to reveal the effect of“chrysin”on ischemia-reperfusion injury. Materials and Methods: 30 male Wistar Albino rat randomly divided into five groups; sham (Group 1), control (Group 2), 10 mg/kg/day“chrysin”(Group 3), 50 mg/kg/day“chrysin”(Group 4), 100 mg/kg/day“chrysin”(Group 5). The rat inferior epigastric artery skin island flap model was used. Sham group was exposed to no stress, control group fed with distilled water and Groups 3,4 and 5 were fed with appropriate doses of treatment agent for seven preoperative and postoperative days. Flap elevation was performed on the 8th day of the study, and subjects were exposed to ischemia for 8 hours. At the end, flap survival, biochemical and histopathological parameters were evaluated. Results: Flap survival was found to be higher in groups 3 and 4, with a greater effect level compared to the control group, when the effect size was examined by partial eta-square test. Total oxidant stress levels were found to be lower in all groups treated with the treatment agent, with a greater effect than the control group, and total antioxidant capacity levels were not affected by the treatment. Oxidative stress index was found to be lower in groups 3 and 4 than the control group, with a greater effect level. TNF-α levels were found to be statistically significantly lower in group 3 and group 5 than the control group, with a large effect level in all treatment groups. The active inflammation value was found to be low with a small effect level, the chronic inflammation value was higher than the medium effect level, the vascular proliferation value was found to be high with a large effect level, and the ulceration value was found to be low with a large effect level in all groups in which the treatment agent was administered, compared to the control group. Fibroblast activity was statistically significantly lower in all groups treated with the treatment agent than in the control group. Conclusion: There is a protective effect of“chrysin”applied preoperatively and postoperatively in skin flaps that have suffered ischemia-reperfusion injury. Although TNF-α levels and histopathological parameters were positively affected in all groups, its reflection on flap survival was only in the 10 mg/kg/day and 50 mg/kg/day groups.