Elektroensefalogram(EEG) çekimi sırasında çocukları uyutmak için kullanılan Kloral hidrat ve Hidroksizin'in karşılaştırılması
Comparing chloral hydrate and hydroxyzine using for sedatıon during electroencephalogram(EEG) recording in children
  1. Tez No: 230284
  2. Yazar: MUHAMMET AKİF GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Küçük çocuklarla iletişim kurmak güç olduğundan bunlara Elektroensefalogram(EEG) çekimi sırasında genellikle sedasyon uygulanması gerekmektedir. Biz bu çalışmada; EEG çekimi için sedasyona ihtiyaç duyan çocuklara, kloral hidrat ve hidroksizin vererek bunların etkinliğini ve güvenirliğini karşılaştırdık.Çalışmaya, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları klinik ve polikliniklerinde EEG isteminde bulunulmuş olan, 6 ay-12 yaş arası, 30 erkek 30 kız çocuk alındı. Sedasyon işlemi için American Society of Anesthesiologists(ASA) ve American Academy of Pediatrics(AAP)'in geliştirdiği klavuza başvuruldu. Fiziksel durum sınıflamasına göre ASA sınıf-I olan hastalar çalışmaya alındı. Sedasyon amacı ile 30 çocuğa kloral hidrat 50 miligram(mg) /kg oral, 30 çocuğa hidroksizin 1 miligram/(mg)kg oral verildi. Sedatize olan hastalara EEG çekimi yapıldı. Sedasyon sırasında hastaların takibi NIHON KOHDEN BSM-2301 K monitörü ile EK-1 formu çerçevesinde yapıldı.Çalışmamızda kloral hidrat alan hastaların sedasyon skorunun daha yüksek, sedasyon süresinin daha uzun, toplam işlem süresininde hidroksizin verilen hastaların yaklaşık iki katı olduğu tespit edildi. Kloral hidrat verilen hastaların %36,6'sında uzamış sedasyon, %23,3'ünde sistolik ve diastolik kan basıncında düşme, %3,3'ünde SO2(oksijen saturasyonu)de düşme, %3,3'ünde bradikardi, %6,6'sında kusma, %3,3'ünde ajitasyon, olduğu gözlendi. Hidroksizin verilen hastaların %6,6'sında uzamış sedasyon, %16,6'sında sistolik ve diastolik kan basıncında düşme gözlendi. EEG çekimi için sedasyonda kloral hidrat % 96,6, hidroksizin % 76,6 oranında başarılı oldu.Sonuç olarak; Küçük çocukların EEG çekiminde sedasyonu için kloral hidrat, sedasyondaki yüksek başarı oranı sebebi ile hidroksizin'e tercih edilebilir. Hidroksizin ise sedasyon başarı oranı düşük olsa da, sedasyon süresinin kısa olması, toplam işlem süresinin kısa olması, gözlenen yan etkilerin az olması nedeni ile kloral hidrat'a tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Because of communicating difficulties in younger children, application of sedation is commonly required during electroencephalogram (EEG) recording. In this study, we compared the efficacy and safety of chloral hydrate and hydroxyzine in children who required sedation for EEG recording.Thirty male and 30 female children, aged 6 months-12 years old, in whom an EEG was ordered in inpatient or outpatient clinics of Atatürk University, Medical Faculty, Department of Pediatrics were included in the study. The guideline of American Society of Anesthesiologists(ASA) and American Academy of Pediatrics(AAP) used for sedation. According to the physical condition classification, the ASA class-I patients were included in the study. Chloral hydrate (50 mg/kg) was given to 30 children and hydroxyzine (1 mg/kg) was given to other 30 perorally for induction of sedation. EEG recordings were performed under sedation. Monitoring of the patients under sedatıon, performed via a NIHON KOHDEN BSM-2301 K monitor in accordance with appendix-1 form.In our study, it was determined that sedation score in patients received chloral hydrate was higher, sedation period was longer and the procedure time was twofold greater when compared to those received hydroxyzine. Long-lasting sedation (36.6%), decrease in systolic and diastolic blood pressure (23.3%), decrease on SO2 (saturation of oxygen) (3.3%), bradycardia (3.3%), vomiting (6.6%) and agitation (3.3%) were observed in the patients given chloral hydrate. Long-lasting sedation (6.6%) and decrease in systolic and diastolic blood pressure (16.6%) were observed in the patient given hydroxyzine.The success rate for sedation during EEG recording was 96.6% in the patients received chloral hydrate and 76.6% in the patients received hydroxyzine.In conclusion, chloral hydrate may be preferred over hydroxyzine for sedation during EEG recording ın younger children, because of its higher success rate in sedation. On the other hand hydroxyzine may be preferred over chloral hydrate because of its shorter sedation period, shorter procedure time and lower side effects although it has lower success rate in sedation.