Künt göğüs travmalı hastalarda görüntüleme karar enstrümanı olan nexus göğüs kriterlerinin Türkiye popülasyonunda validasyonu
Validation of nexus chest radiologic scanning criteria for patients with blunt chest trauma in the population of Turkey
  1. Tez No: 520613
  2. Yazar: MERTER GÜMÜŞEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Göğüs travmaları, künt ya da penetran, tüm Dünya'da hastane yatışlarının büyük bir nedeni olup %15-77 arasında mortaliteye sahiptir. Travma hastalarının tanı, tedavi ve prognozunu belirlemede kaçınılmaz olan ise görüntüleme kararı ve yöntemleridir. Bu amaçlarla yapılan gereksiz görüntülemeler daha yüksek harcamalara, acil serviste geçirilen zamanda uzamaya ve hastaların gereksiz iyonize radyasyona maruz kalmalarına neden olmaktadır. Dolayısıyla daha az iyonize radyasyon maruziyeti, daha az kanser geliştirme oranlarına erişilmesini sağlayacaktır. Hastaları gereksiz radyasyon alımından koruma amacıyla 2013 yılında Rodriguez ve arkadaşları künt göğüs travmalı hastalarda görüntüleme kararı vermek için kullanılacak 7 maddeli bir karar enstrümanının validasyonunu gerçekleştirmişler. Biz de bu çalışmamız ile Türkiye toplumunda bu karar enstrümanının değerliliğini bir validasyon çalışmasıyla göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışmamıza Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Acil Servisi'ne başvuran, 14 yaş ve üzeri, başvurudan en geç 24 saat öncesine kadar künt göğüs travmasına maruz kalmış ve göğüs görüntülemesi yapılmış hastalar dahil edildi. Görüntüleme sonuçları uzman radyolog tarafından değerlendirmeden önce klinisyenler tarafından NEXUS göğüs 7 kriterinden herhangi birisinin var olup olmadığı sorgulandı. Bulgular ve Sonuç: Çalışmamızda 168 hastanın NEXUS skorları ve bu hastaların sahip oldukları patolojiler karşılaştırıldı. NEXUS göğüs görüntüleme karar enstrümanının klinik önemi olan patoloji varlığında duyarlılığı %100 ve özgüllüğü %22,2 olarak saptandı. Bu çalışmayla NEXUS göğüs görüntüleme karar enstrümanının Türkiye toplumunda da geçerli ve etkin bir yöntem olduğu söylenebilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: travma, göğüs travması, toraks travması, NEXUS, görüntüleme karar enstrümanı
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Penetrating or blunt, chest trauma is one of the major reasons of hospitalization and has a mortality rate of 15-77%. In determination of diagnosis, treatment and prognosis; radiologic scanning is inevitable in these patients. Unnecessary radiologic evaluation for these purposes cause higher expenses, longer period in ED and exposure of unnecessary ionized-radiation. To prevent patients from unneccesery ionized-radiation, in 2013 Rodriguez et al. constructed and validated 7 items decision instrument called NEXUS chest by studying blunt chest trauma patients. The main purpose of this study is to validate this instrument in the population of Turkey. We hypothesized that NEXUS Chest would have high sensitivity for the prediction of thoracic injury and thoracic injury with major clinical significance. Material and Methods: In this diagnostic accuracy study we prospectively included patients over 14 years-of-age with blunt chest trauma occurred in the last 24 hours before arrival to Marmara University Pendik Education and Research Hospital Emergency Room and had a radiological examination (decision made by the attending physician). Nexus Chest criteria was prospectively questioned before radiological examinations (plain chest x-ray or CT scan). Demographic, clinical and radiological data collected prospectively and observationaly. Right before radiological exam results; it is designated whether any of 7 criteria of Nexus Chest decision instrument exists by the physician. The radiological result were consulted to a radiology expert who is blind to the study. Results and Conclusion: In our study, we compared the results of NEXUS chest scores of 168 patients with patologies they have. We found out that NEXUS chest imaging decision intrument has 100% sensitivity and 22,2% specifity in determining of patologies with clinical significance. With this study, it is possible to say that NEXUS Chest imaging decision instrument is valid for population of Turkey. KEYWORDS: trauma, chest trauma, thorax trauma, NEXUS, imaging decision instrument