Ön seleksiyon ile seçilmiş kantalop tipi kavunların verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi ve seleksiyonu üzerinde bir araştırma
A Research on the determination of yield and quality properties of preselected Cantalope melon lines and their selection
  1. Tez No: 23032
  2. Yazar: AYDAN A. BARUT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHSAR YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖN SELEKSIYON ÎLE SEÇİLMİŞ KANTALOP TIPI KAVUNLARIN VERİM VE KALİTE özelliklerinin BELİRLENMESİ VE SELEKSIYONU ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA A. Aydan TAS BARUT Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabil im Dalı Danışman-. Doç. Dr. Ruhsar YANMAZ 1992. Sayfa: 79 Jüri: Doc.Dr. Ruhsar YANMAZ Prof. Dr. Atilla GUNAY Prof. Dr. Kasım ABAK Bu çalışma, daha önce Türkiye nin farklı yörelerinden toplanmış olan ihracata uygun yeni kantalop tipi kavunları belirlemek, daha sonra yapılacak ıslah çalışmalarında kullanılacak materyalin özelliklerini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla ilk yıl 28 hattın meyve özellikleri araştırılmış ve bunlardan seçilen 18 hat ikinci yıl denemelerine alınmıştır. Seleksiyonda yuvarlak veya uzun yuvarlak, yaklaşık 1 kg ağırlığında, kabuğu düz veya ag gibi islemeli, kabuk rengi yeşil, meyve et rengi turuncu, tatlı ve kokulu olanlar tercih edilmiştir. İki yılın sonunda 7 hat gelecek yıllar için umut var bulunmuştur ANAHTAR KELİMELER: Kavun, Kantalop, Seleksiyon. Islah
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF YIELD AND QUALITY PROPERTIES OF PRESELECTED CANTALOPE MELON LINES AND THEIR SELECTION A. Aydan TAS BARUT Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ 1992. Page: 79 Jury: Assoc. Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ Prof. Dr. Atilla GUNAY Prof. Dr. Kazım AB AK This study was caried out to determine suitable cantaloup melon types which collected from different region of Türkiye for exportation and to describe the proportion of them which will be used in future breeding programs. For this purpose, first year fruit properties of 28 lines were investigated and 18 lines of them were selected for second year. In selection, fruits which were round or oblong, nearly 1 kg weight, smooth or ribbed skin, yellow skin colour, orange flesh colour, sweet and fiovered were preffered. At the and of 2 years 7 lines were found promising for following years. KEY WORDS: Melon, Cantalope, Breeding, Selection,