Sezaryen operasyonlarında profilaktik olarak kullanılan bazı sefalosporin grubu antibiyotiklerin plazma ve süt konsantrasyonlarının yüksek basınçlı sıvı kromotografisi (hplc) yöntemi ile tayini.
Quantitative determination of plasma and breast milk concentration of some cephalosporin antibiotics used for prophylaxis in caesarean section by high-pressure liquid chromatography (HPLC).
- Tez No: 230320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Cerrahi operasyonlarda gelişebilecek çeşitli enfeksiyonlara önlem olarak profilaktik antibiyotik uygulaması yapılmaktadır. Sezaryen doğum da bu operasyonlardan biridir. Doğumdan sonra kanda bulunan ilaç miktarı, emziren annelerde antibiyotiğin süte ne kadar geçeceğini belirlemede önemli parametrelerden biridir. Çünkü yeni doğanın ilaca maruz kalması istenmeyen bir durumdur.Yapılan çalışmada sezaryen doğum yapmış hastalara operasyon sırasında uygulanmış sefazolin, sefuroksim ve seftriakson'un anne kanında ve sütünde HPLC yöntemi ile miktar tayini yapılmıştır. Araştırmamızda doğumdan sonra anne sütünün ilk geldiği anda alınan kan ve süt örnekleri analiz edilmiştir.Yapılan analiz sonucunda serum düzeyleri; sefazolin için, 7,531 ± 0,632 µg/ml, sefuroksim için, 6,493 ± 0,431 µg/ml seftriakson için ise, 14,487 ± 0,637µg/ml olarak bulunmuştur. Anne sütünde bulunan antibiyotik miktarı tespit edildiğinde bu değerin çok düşük olduğu görülmüştür. Süt seviyeleri; sefazolin için, 1,769 ± 0,210 µg/ml, sefuroksim için, 2,246 ± 0,315 µg/ml, seftriakson için ise, 0,928 ± 0,187 µg/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to avoid various infections during surgical operations, the antibiotics are used. Caesarean operations are one of these kinds of operations. The amount of antibiotics found in the blood after the operation is one of the most important parameters to detect the duration of the transition of the antibiotics to breast milk of the nursing women because, exposure of the newborn to the antibiotics is an unwanted situation.In this work, the detection of the amount cefazolin, cefuroxime and ceftriaxon antibiotics, given to patients during operations, in the breast milk and blood of the women is made. Blood and first breast milk after giving birth are analyzed by HPLC technique.As the result of the analysis, the ratios in the plasma are found to be; 7,531±0,632 µg/ml for cefazolin, 6,493±0,431 µg/ml for cefuroxime, 14,487±0,637 µg/ml for ceftriaxon. The amount of the antibiotics detected in the breast milk is found to be very small. The ratios in the milk are found to be; 1.769±0,210 µg/ml for cefazolin, 2,246±0,315 µg/ml for cefuroxime and 0,928±0,187 µg/ml for ceftriaxon.