Spinal anestezi yapılan sezaryen olgularında prehidrasyon ve efedrin uygulamalarının hemodinamik parametreler ile QT intervali üzerine etkilerinin karşılaştırılması
We aimed to compare effects of intravenous ephedrine administration and colloid prehydration on hemodynamic parameters and QTc interval in anesthetized cesarean subjects
  1. Tez No: 360237
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI TÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KÜRŞAD
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Spinal anestezi yapılan sezaryen olgularında intravenöz efedrin uygulaması ile kolloidprehidrasyonunun hemodinamik parametreler ve QTc intervaline etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Etik kurul izni alınan, sezaryen cerrahisi uygulanacak ASA I-II, 60 olgu rastgele olarak 2 gruba ayrıldı. Olgularınanestezi öncesi ve sonrası kan basınçları, kalp atım hızları, SpO 2 değerleri 3, 5, 7, 10, 30, 45, 60, 120 ve 240. dakikalarda kaydedildi. Olguların 5, 10, 30, 60, 120 ve 240. dakikalarda EKG kayıtları alınarak 3 derivasyonda (D2, V3 ve V4) QTc intervalleri (QTc1, QTc2, QTc3), QTcmax, QTcmin, QTcort ve QTc dispersiyonları hesaplanarak kaydedildi. Hesaplamalar EKG kayıtlarında kalp hızına göre düzeltilmiş QT (QTc)“Bazzet Formülü”kullanılarak yapıldı.QTcmax; QTcintervalleri arasındaki en uzun QTc değeri, QTcmin; QTcintervalleri arasındaki en kısa QTc değeri ve QTcort ise QTc intervallerinin ortalamasıdır. QTcd; QTc dispersiyonudur, QTcmax ve QTcmin arasında ki farkı göstermektedir. Grup H'ye(n=30) spinal anestezi öncesi 20 dakikada gidecek şekilde 500 mL %6 HES ile prehidrasyon yapıldı; Grup E'ye (n=30) spinal anesteziden 1 dakika sonra15 mg iv efedrin uygulandı. Her iki gruba 5 ml/kg/h' den % 0,9'luk NaCl solüsyonu 20-30 dakikada verildi. Bulgular: Grup E ve Grup H arasında olguların tüm ölçüm noktalarında SAB değerleriarasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Grup E ve Grup H arasında olguların DAB ve OAB değerlerinde sadece preoperatif değerlerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (sırasıyla 74.30 ± 8.72 ile 69,97 ± 7,76) (sırasıyla92,27 ± 6,86 ile88,03 ± 6,13) (p0.05).Grup E ve Grup H arasında olguların 30. ve 60. Dakikalarda QTc1 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (sırasıyla 474,56 ± 27,12 ile 458,00±35,29) (sırasıyla 460,06±34,97 ile448,86±29,97) (p0,05). Grup E ve Grup H arasında olguların 10. dakikada QTc3 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (sırasıyla484,69±39,04 ile 471,03±46,05) (p0,05). Grup E ve Grup H arasındaolguların 30. dakikada QTcmin değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (sırasıyla463,29±23,70 ile 446,13±34,49)(p0,05). Grup E ve Grup H arasında olguların 10.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare effects of intravenous ephedrine administration and colloid prehydration on hemodynamic parameters and QTc interval in anesthetized cesarean subjects. Method: 60 ASA-I-II subjects for whom ethical committee approval was obtained, intended for cesarean surgery, were randomly divided into 2 groups. Pre- and post-anesthesia blood pressures, heart rates, SpO2 of the subjects were recorded at minutes 3, 5, 7, 10, 30, 45, 60, 120 and 240. ECG records of the subjects were taken at minutes 5, 10, 30, 60, 120 and 240, and their QTc intervals (QTc1, QTc2, QTc3) at 3 derivations (D2, V3 and V4) were recorded by calculating the QTcmax, QTcmin,QTcavr and QTc dispersions. Calculations were performed using the QT (QTc)“Bazzet's Formula”adjusted to heart rate in ECG records. QTcmax is the longest QTc value between the QTc intervals, QTmini is the shortest QTc value between the QTc intervals, and QTcavr is average of the QTc intervals. QTcd is is the QTc dispersion, it shows the difference between QTCmax and QTCmin. Group H (N=30) was prehydrated with 500 mL 6% HES before spinal anesthesia so as to disappear in 20 minutes; Group H (n=30) was administered with 15 mg iv ephedrine 1 minute after the spinal anesthesia. Both groups were given 0.9% NaCl solution at ml/kg/h in 20-30 minutes. Results: No statistically significant difference was found for the SAB values of the subjects at all measurement points between Group E and Group H (p>0.05). A statistically significant difference was found only in the preoperative values for DAB and OAB values of the subjects between Group E and Group H (4.30–±8.72 and 69.97±7.76, respectively) (92.27±6.86 and 88.03±6.13, respectively) (p0.005). A statistically significant difference was found for QTc1 values of the subjects at minutes 30 and 60 between Group E and Group H (474.56±27.12 and 458.00±35.29, respectively) (460.06±34.97 and 448.86±29.97, respectively) (p0.05). A statistically significant difference was found for QTc1 values of the subjects at minute 10 between Group E and Group H (484.69±39.04 and 471.03±46.05, respectively) (p0.05). A statistically significant difference was found for QTcmin values of the subjects at minute 30 between Group E and Group H (463.29±23.70 and 446.13±34.49, respectively) (p0.05).