Düzce ilinde akraba evliliği sonuçları
The results of consanguineous marriges in Düzce population
  1. Tez No: 230321
  2. Yazar: TUBA ERDEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Düzce populasyonunda akraba evliliği oranı ve tıbbi etkilerini saptamak amacıyla yapılan çalışmada rastgele seçilim yöntemi ile şehir merkezinde, ilçe, belde ve köylerde 1000 aile ziyaret edilerek evli kadınlara birer anket formu dolduruldu. Anket formunda kadınlara yaşı, eğitim durumu, nerede yaşadığı, akraba evliliği yapıp yapmadığı, etnik kökeni, düşük, ölü doğum, konjenital anomalili çocuğu olup olmadığı sorulmuş, elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir.Düzce ilinde akraba evliliği oranı %11,5 olup, bu oranın %8,1'i 1.kuzen evliliği,%2,7'si 1,5.kuzen evliliği,%0,2'si 2.kuzen evliliği olduğu saptandı. Ortalama soyluluk katsayısı a=0,00471 olarak hesaplandı.Akraba evlilikleri kadının yaşına göre değerlendirildiğinde 30 yaş ve altı kadınlarda %17, 31-40 yaş arası kadınlarda %11,6, 41-50 yaş arası kadınlarda %37,50 yaş ve üstündeki kadınlarda %18 olarak bulunmuştur.Kadının eğitim durumu ile akraba evliliği arasındaki ilişki incelendiğinde üniversite mezunu kadınların diğer kadınlardan belirgin olarak daha az akraba evliliği yaptığı tespit edildi.Akraba evliliği ile kadının yaşadığı yer arsındaki ilişki incelendiğinde anlamlı bir fark saptanmamıştır.Etnik köken ile akraba evliliği arasındaki ilişki incelendiğinde, etnik kökeni Doğu Karadeniz olanların en yüksek oranda akraba evliliği yaptığı görülmüştür. Daha sonra sırasıyla Doğu Anadolu, Gürcü, İç Anadolu ve yerli halk gelmektedir.Akraba evliliği ile spontan abortus ilişkisi incelendiğinde akraba evliliği yapan kadınlarda sportan abortus sıklığının yaklaşık 2 kat yüksek olduğu saptanmıştır. Ölü doğumla akraba evliliği arasında bir ilişki bulunamamıştır.Akraba evliliği yapan kadınların çocuklarında zeka geriliği ve gelişme geriliği sıklığı akraba evliliği yapmayanlara göre anlamlı olarak fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to determine the rate of intermarriage and its medical effects in the population of Düzce, 1000 randomly chosen families were visited. Every married women were to fill a survey that enquired age, education level, residence, marriage type (intermarriage or not), ethnicity, abortion, stillbirth, having (or not) child with congenital anomaly.It is stated that the rate of intermarriage in Düzce is 11,5 %. The rate of intermarriage in Düzce is 11,5 % that 8,1 % of it includes intermarriage to 1st cousin, 2,7 % to 1,5th cousin and 0,2 % to 2nd cousin. The ancestry coefficient was calculated as 0,00471.When intermarriage was considered with age, it was found that 11,7 % between the age 30 and below; 11,6 % between 31 and 40; 37 % between 41 and 50 and 18 % between 50 and above of the women were intermarried.When the relation between education level and intermarriage was searched, it was determined graduate women evidently are less frequently intermarried than the other women.When the relation between intermarriage and women?s residence, it was not detected a significant difference between them.When the relation between ethnicity and intermarriage was searched, it was revealed people from West Black sea are the most intermarried group. After that East Anatolian, Georgian, Central Anatolian and native people were listed, respectively.When the relation between intermarriage and spontaneous abortion was searched, it was found that the incidence of spontaneous abortion is approximately two times higher in intermarried women. It was not found a relation between the stillbirth and intermarriage.The frequency of mental and growth retardation in the children of intermarried women was found to be significantly higher than in those of unintermarried women.