Farklı ekim zamanlarının salyangoz yoncası (Medicago scultellata Mill.)'nin yem verimine etkileri
Effects of different sowing times of the forage yield of snail medic (Medicago scutellata Mill.)
  1. Tez No: 23036
  2. Yazar: YUSUF GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma» salyangoz yoncası (Medicago scutel lata Mili.)' nda -Farklı ekim zamanlarının yem verimine etkilerini belirlemek amacıyla, Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde 1991 yılında yapılmıştır. Salyangoz yoncasının -Fide gelişimi bakımından -Fide yas ağırlığı 8.78-69.54 g, fide kuru ağırlığı 1.86-15.42 g arasında bulunmuştur. M3' de -Fide sayısı 73.75-83.50 arasında dır. Doğal bitki boyu 25.65-39.97 cm, ana sap üzunluğu 48.03-58.15 cm ve ana sap kalınlığı da 2.90-3.25 mm arasında elde edilmiştir. Salyangoz yoncasında -Farklı ekim zamanlarının yeşil ot verimleri 952.04-1828.57 kg/da, kuru ot verimleri de 308.73-465.92 kg/da arasında değişim göstermiştir. Kuru madde oranları V. 93.28-94.03 ve kuru madde verimleri de 290.35-434.59 kg/da arasında saptanmıştır. Ham protein oranları '/. 14.43-15.98 ve dekara ham protein verimleri ise 46.33-66.44 kg arasında bulunmuştur. Salyangoz yoncasında ekim zamanlarının yem verimine etkisi yönünden, farklılıkların önemli olduğu anlaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Salyangoz yoncası, ekim zamanları, (15 Mart, 30 Mart, 14 Nisan), -Fide yas ve kuru ağırlığı, m=' de -Fide sayısı, doğal bitki boyu, ana sap uzunluğu ve kalınlığı, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oranı ve verimi, ham protein oranı ve verimi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine eFFects of different sowing times on the -Forage yield o-F snail medic at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the year of 1991. Fresh and dry weigth of snail medic in regard to seedling development were found between 8.78-69.54 g, and 1.86-15.54 g, respectively. The number of seedlings per square meter was between 73.75-83.50. The natural plant heigth, the main stem lenght and thickness were obtained between 25.65-39.97 cm, 48.03-58.15 cm and 2.90-3.25 mm, in order. Fresh and hay yield of snail medic was varied between 952.04-1828.27 and 308.73-465.92 kg/da, in turn. Dry matter ratio and dry matter yield were between 93.28-94.03 '/. and 290.35-434.59 kg/da, respectively. Crude protein ratio and crude protein yield per decare were found between 14.43-15.98 %, and 46.33-66.44, in order.VI It was understood that di-F-Ferent sowing times o-f snail medic were significant on the -Forage yield. KEY WORDS : Snail medic, sowing times, (March 15, March 30, April 14) -fresh and dry weight of seedling, seedling number per square meter, natural plant height, main stem length and thickness, -Fresh and hay yield, dry matter ratio and yield, crude protein ratio and yield.