Farklı ekim zamanlarının mercimekte verim, verim öğeleri ve tanedeki protein oranı üzerine etkileri
- Tez No: 35058
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI EKİM ZAMANLARININ MERCİMEKTE (Lens culinari s Medic.) VERİM VERİM ÖĞELERİ VE TANEDEKİ PROTEİN ORANI ÜZERİNE ETKİSİ Demet ALTUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Didar ESER 1994, Sayfa: 94 Jüri : Prof. Dr. Didar ESER Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK Prof. Dr. Cemallettin Y. ÇİFTÇİ Bu araştırma 1992 - 1993 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü' nde yapılmıştır. Araştırmada A.Ü. Ziraat Fakültesi Gen Bankası'ndan sağlanan Pul 11, Yeşil 21 çeşitleri ve Gen Bankası 60, 75L5 hatları materyal olarak kullanılmıştır. Ekim sonbaharda 9 Ekim ve 23 Ekim, ilkbaharda 17 Mart ve 29 Mart tarihlerinde yapılmış, bu farklı ekim zamanlarının çeşit ve hatlarda verim, verim öğeleri ve protein oranı üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada, tane verimi, biyolojik verim, 1000 tane ağırlığı; ekimden çıkışa, çiçeklenme ve hasat olgunluğuna kadar geçen gün sayıları; bitki boyu ve hasat indeksi sonbahar ekimlerinde ilkbahar ekimlerine"- göre, ilk nodi yüksekliği, bitkide dal sayısı ve protein oranı ise ilkbahar ekimlerinde sonbahar ekimlerine göre daha yüksek bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Mercimek {Lens culinaris Medic), ekim zamanı, verim, verim öğeleri, tanede protein oranı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF DIFFERENT SOWING DATES ON YIELD, YIELD COMPONENTS AND PROTEIN CONTENT IN GRAIN IN LENTIL {Lens culinaris Medic.) Demet ALTUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Didar ESER 1994, Page: 94 Jury : Prof Dr. Didar ESER Prof Dr. İhsan ÖZKAYNAK Prof Dr. Cemallettin Y. ÇİFTÇİ This research has been carried out at the Department of Agronomy Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1992-1993. At this research the Pul 11 and Yeşil 21 varieties and Gen Bankası 60 and 75L5 lines_ have been used as material. Sowing has been made in' Autumn on the dates of 9th October and 23rd October, in Spring on the dates of 17th March and 29th March and the effects on yield, yield components and rate of protein of these different sowing times on varieties and lines have been studied. In this research, seed yield, biological yield, 1000 seed weight, the number of days of emergency, flowering and maturing, plant height and harvest index have been found higher in autumn sowing than spring sown, and however the first nody height, the branch number of plant and protein rate have been found higher in spring sowing than autumn sowing. KEY WORDS rLentil (Lens culinaris Medic), sowing date, yield, yield component, protein content.