Spinal anestezi uygulanan elektif sezaryen olgularında preoksijenasyonun maternal ve fetal etkileri
Maternal and fetal effects of preoxygenation in patients with elective cesarean section under spinal anesthesia.
- Tez No: 420981
- Danışmanlar: DR. NİLGÜN KAVRUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Sezaryenlerde uygun anestezi yöntemi seçimi, preoksijenasyonun gerekliliği halen tartışma konusu olup, bu konulardaki araştırmalar devam etmektedir. Çalışmamızda; Spinal anestezi uygulanan gebeler için preoksijenizasyonun maternal hemodinamik parametreler, umblikal kord kan gazları değerleri, apgar skorları üzerine etkilerini belirlemeyi amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmaya, Etik Kurul onayı alındıktan sonra sezaryen planlanan, 18-40 yaş arası, ASA 1 grubu, 64 miyadında gebe dahil edildi. Grup 1 ve Grup 2 olmak üzere gebeler homojen olarak ayrıştırılarak 2 grup oluşturuldu. Grup 1'deki 32 gebeye maske ile 4 lt/dk' dan preoksijenizasyon uygulandı. Komplike olan gebeler çalışmaya dahil edilmedi. Tüm olgulara standart monitorizasyon uygulandı. Her olguda spinal anestezi öncesi, spinal anestezinin birinci dakikası, cilt insizyonu, bebek çıkınca, umblikal kord klemplenince ve spinal anestezinin 30. dakikasında maternal SAB, DAB, OAB, KH, SpO2 değerleri kaydedildi. Bebek çıkınca umblikal kord maternal ve fetal tarafa 2 ayrı klemp konarak kesildi. Umblikal arter ve umblikal ven maternal taraf ve umblikal arter, umblikal ven fetal taraf olmak üzere 4 ayrı kan gazı alınarak değerleri kaydedildi. Fetal apgar skorları da 1. ve 5. dakika olmak üzere değerlendirildi. BULGULAR: Olgulardan toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edildi.Her iki grup maternal hemodinamik parametreler açısından kıyaslandığında belirgin fark gözlenmedi. Grup 1' deki umblikal kord kan gazlarında PaO2, SpO2 değerleri, grup 2 ile karşılaştırıldığında anlamlı yüksek bulundu. Apgar skorlarına göre Grup 1' de grup 2' ye göre belirgin fark gözlendi. SONUÇ:Spinal anestezi altındaki elektif sezaryen operasyonları öncesi, gebeye ek oksijen verilmesinin yararlı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Anesthesia selection for cesarean section and preoxygenation necessity is still the controversial and research on these issues are continued. In the current study, we aimed to determine the effect of preoxigenation on maternal hemodynamic parameters, umbilical cord blood gas values and Apgar scores. METHODS: After the Ethics Committee approval, 18-40 years, ASA I group, sixty-four pregnant women were included the study. Sixty-four patients undergoing caesarean section were randomized into 2 groups. In Group 1, preoxygenation was performed 4 liters / min with mask.Complicated pregnancies were excluded from the study.All patients received standard monitoring. In each case before spinal anesthesia, the first minute of the spinal anesthesia, skin incision, the baby comes out, during the umbilical cord clamping, and after 30 minutes from spinal anesthesia, maternal SAP, DAP, MAP, HR, SpO2 were recorded. When the baby borned umbilical cord was cutted and clamped . Four different blood gas values were recorded (Maternal side of umbilical artery and umbilical vein and fetal side of umbilical artery umbilical vein). Fetal Apgar scores at 1 and 5 minutes was recorded. RESULTS: Collected data from the patients were analyzed statistically. There was no significant differences in terms of maternal hemodynamics in both groups. Umbilical cord blood gas PaO2 and SpO2 values in Group 1 were significantly higher compared to Group 2. Apgar scores in Group 1 was significant difference. CONCLUSION We conclude that additional oxygen is useful before the elective cesarean section under spinal anesthesia.