Değişik zamanlarda derilen bazı armut çeşitlerinin muhafazaları üzerinde araştırmalar
The Researches on the storage of some pear cultivars harvested at different times
- Tez No: 23041
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
. ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEĞİŞİK ZAMANLARDA DERİLEN BAZI ARMUT ÇEŞİTLERİNİN MÜH AF AZ ALAM ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nurdan TUNA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof J3r. Mahmut AYFER 1992, Sayfa: 72 Jüri: ProfDr. Mahmut AYFER ProfDf. Ruhinaz GÜLCAN Assoc. Prof.Dr. Yücel GÜLSEN Bu araştırmada Abbe" Fettel, Ankara, Beurre Clairgeau, Doyenne de Corni ce, Duchesse Dangulame -ve Passe Crassane armut çeşitlerinde nişasta düzeylerine göre üç farklı zamanda derilen meyvelerde, derim ve muhafaza sırasında meyve eri sertliği, suda eriyebilir toplam kuru madde, titre edilebilir asillik, nişasta düzeyi ve ağırlık kaybında ortaya çıkan değişimler incelenmiş ve farklı derim zamanları meyve muhafazası bakımından değerlendirilmiştir. Bütün çeşitler için derim, meyvedeki ni şasta düzeyinin % 75 (I. derim), % 66.6 (II. derim) ve % 50 (IH. derim) olduğu zamanlarda, farklı tarihlerde gerçekleştirilmiş ve meyveler, soğutuculu ve soğutucusuz koşullarda farklı sürelerde depolanmıştır. Deneme sonucunda % 8.57-14.08 düzeylerindeki ağırlık kaybı nedeniyle muhafazanın 1-3 ay süreyle yapılabildiği soğutucusuz depo, armut muhafazası için uygun bulunmamıştır. Bütün kriterler bir arada incelendiğinde, sadece nişasta düzeyi esas alınarak saptanan I., EL ve Di. derim zamanlarındaki derimin Ankara, Beurre Clairgeau ve Passe Crassane çeşitleri için erken olduğu ve uzun süreli muhafaza için uygun olmadığı belirlenmiştir. Abbe* Fettel, Doyenne de Cornice ve Duchesse Dan gulame çeşitlerinde ise n. derim zamanı, derim ve muhafaza sırasında oluşan değişimler dikkate alınarak en uygun derim zamanı olarak saptanmıştır. Denemede I. ve II. derim meyveleri 4 ay, IH. derim meyveleri ise 1-3 ay süreyle muhafaza edilmiş lerdir. ANAHTAR KELİMELER: Armut çeşitleri, derim zamanı, soğuk muhafaza
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE RESEARCHES ON THE STORAGE OF SOME PEAR CULTIVARS HARVESTED AT DIFFERENT TIMES Nurdan TUNA Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor. Prof.Dr. Mahmut AYFER 1992, Page: 72 Jury : Prof.Dr. Mahmut AYFER Prof.Dr. Ruhinaz GÜLCAN Doç.Dr. Yücel GÜLSEN In this experiment, Abb£ Fettel, Ankara, Beurre Clairgeau, Doyenne de Cornice, Duchesse Dangulame and Passe Crassane pear cultivars were harvested at three different periods based on their starch contents. Fruit firmness, total soluble solids, titrable acidity, starch content and weight losses were investigated during harvest and storage period, and the effects of different harvest periods on keeping quality were determined. Fruits were harvested when their starch content were 75%, 66.6% and 50% for the first, second and third harvest respectively. These fruits belonging to different harvest periods were stored in refrigerated and naturally cooled stores. According to results, because of the high weight losses, naturally cooled stores were not effecient for pear storage. Weight losses of different pear cultivars were determined as 8.57-14.08% during 1 to 3- month storage period. Investigations of other quality parameters showed that determination of starch content as harvest criterium was not enough for long term storage of Ankara, Beurre Clairgeau and Passe Crassane cultivars. Second harvest period was determined as optimum harvest time according to changes of quality parameters during harvest and storage for Abbe* Fettel, Doyenne de Cornice and Duchesse Dangulame pears. In this experiment, fruits from first and second harvest were stored for 4 months. On the other hand this period was investigated as 1 month to 3 months for the fruits from third harvest. Weight losses and softening especially effected storage period of the fruits. KEY WORDS: Pear cultivars, harvest time, storage.