2-hidroksi-1-naftaldehitin primer aminlerle schiff bazlarının sentezi, bazlık sabitlerinin tayini ve bazı geçiş metal komplekslerinin hazırlanması
Synthesis of schiff bases by 2-hydroxy-1-naphthaldehyde and primary amines, determination of their basicity constants and preparation of their some transition metal complexes
- Tez No: 23040
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi 2-HİDR0KSİ-1-NAFTALDEHİTİN PRİMER AMİNLERLE SCHIFF BAZLARISIN SENTEZİ, BAZLIK SABİTLERİNİN TAYİNİ VE BAZI GEÇİŞ METAL KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI Zeliha H AYVALI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Necla GÜNDÜZ 1992, Sayfa: 61 Jüri: Prof.Dr. Necla GÜNDÜZ Prof.Dr. Yavuz İMAMOGLU Doç. Dr. Esma KILIÇ Bu çalışmada, 2-hidroksi-l-naftaldehitin metanol ortamında alifatik primer aminlerle etkileştirilmesi sonucu N-etil-2-hidroksi-l-naftaldimin (C13H13NO) (1), N-(n-propil)-2-hidroksi-l-naftaldimin (C14H15NO) (2.), N-(n-bütil)-2-hidroksi-l-naftaldimin (CısHıvNO) (3.) ve N-(n-pentil)-2-hidroksi-l-naftaldimin (CıeHıaNO) (4.) Schiff basları sentezlendi. Bu Schiff bazı ligandları ile Ni(II) ve Co(II) kompleksleri hazırlandı. Ligandlarm ve komplekslerin yapıları İR, ^-H-NMR, 13C-NMR spektrumları, element analizi ve magnetik süsseptibilite ölçüm sonuçlarından faydalanılarak aydınlatıldı. Hazırlanan Schiff bazları (1, 2, 3 ve 4), nitrobensen ortamında HCIO4 ile potansiyometrik olarak titre edildi ve yarı nötralizasyon potansiyel (ynp) değerleri saptandı. ANAHTAR KELİMELER: 2-Hidroksi-l-naf£aldehit, Schiff Bazları, Schiff Bazı Kompleksleri, Potansiyometrik Titrasyon, NMR
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis SYNTHESIS OF SCHIFF BASES BY 2 -H YD ROXY-1-NAPHTH ALDEHYDE AND PRIMARY AMINES, DETERMINATION OF THEIR BASICITY CONSTANTS AND PREPARATION OF THEIR SOME TRANSITION METAL COMPLEXES Zeliha HAYVALI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Necla GÜNDÜZ 1992, Page: 61 Jury: Prof.Dr. Nee lâ GÜNDÜZ Prof.Dr. Yavuz İMAMOĞLÜ Assoc. Prof.Dr.Esma KILIÇ In this study, N-ethyl-2-hydroxy-l-naphthaldimine (CxaHiaNO) (1), N-(n-propyl)-2-hydroxy-l-napthaldimine (Cı^HısNO) (2.), N-(n-butyl)-2-hydroxy-l-napthaldimine (C15H17NO) (3.) and N-(n-pentyl)-2~hydroxy-l-napthaldimine (CısHıaNO) (4.) Schiff bases were synthesized by reactions of 2-hydroxy-l-naphthaldehyde with aliphatic primary amines in methanol. Using these Schiff base ligands Ni(II) and Co(II) complexes were prepared. The structures of the ligands and their complexes were determined by elemental analysis, magnetic succeptebility, IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectral data. The Schiff bases prepared (1, 2, 3 and 4), were potentiometrically titrated with HCIQ4 in nitrobenzene media and their half neutralization potential (HNP) values were calculated. KEY WORDS: 2-hydroxy-l-naphthaldehyde, Schiff Bases, Schiff Base Complexes, Potentiometric Titration, NMR Studies