Paklitaksel ve sisplatin kemoterapisinin ratlarda neden olduğu ovaryan hasarın GNRH analogu kullanılarak önlenebilirliği
Prevention of paclitaxel and cisplatin induced ovarian damage in rats by a gonadotrophin releasing hormone agonist
- Tez No: 230413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Bu çalısmanın amacı paklitaksel ve sisplatin tedavisi sırasında gonadotropinsalgılatıcı hormon agonistinin (leuprolide asetat) ovaryan follikülleri korumadakikoruyucu etkisinin arastırılmasıdır.MATERYAL VE METOT: Ratlar randomize olarak her grup 10 rat içerecek sekilde7 gruba ayrıldı; kontrol (grup 1), 7,5 mg/kg paklitaksel tek doz (grup 2), 5mg/kgsisplatin tek doz (grup 3), 7,5 mg/kg paklitaksel ve 5 mg/kg sisplatin tek doz (grup4), 7,5 mg/kg paklitaksel tek doz ve 2,5 Mg leuprolide asetat/gün (grup 5), 5mg/kgsisplatin tek doz ve 2,5 Mg leuprolide asetat/gün (grup 6), 7,5 mg/kg paklitaksel ve 5mg/kg sisplatin tek doz ve 2,5 Mg leuprolide asetat/gün (grup 7). GnRHa içerengruplardaki ratlara (grup 5, 6, 7) kemoterapi öncesi anovulasyon elde edebilmek için4 hafta boyunca günlük leuprolid asetat uygulandı. Kemoterapi uygulanmasından 1hafta sonra ratlar sakrifiye edilerek folliküller primordial, primer, sekonder, tersiyerfollikül seklinde histolojik olarak sınıflandırıldı. Tedavi gruplarındaki follikülsayıları kontrol grubu ve kendi aralarında karsılastırıldı. statistiksel analiz Tukey veTanhane testleri ile yapıldı ve çalısmanın gücü 0.99 olarak tespit edildi.SONUÇLAR: Kontrol grubuna göre grup 5'deki primordial, primer, tersiyer follikülsayıları ile grup 2 ve grup 3'deki tersiyer follikül sayılarında azalma yok iken(p>0.05) diger tedavi gruplarında anlamlı bir azalma tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
AIM: The purpose of this study was to evaluate the protective effect ofgonadotrophin-releasing hormone agonist (leuprolide acetat) on the prevention ofovarian follicles during the treatment with paclitaxel and cisplatin.MATERIALS AND METHODS: Animals were randomly assigned to sevengroups each consisting of 10 rats and studied: control (group 1), 7,5 mg/kg paclitaxelsingle dose (group 2), 5 mg/kg cisplatin single dose (group 3), 7,5 mg/kg paclitaxeland 5 mg/kg cisplatin single dose (group 4), 7,5 mg/kg paclitaxel single dose and 2,5Mg leuprolide acetate daily (group 5), 5 mg/kg cisplatin single dose and 2,5 Mgleuprolide acetate daily (group 6), 7,5 mg/kg paclitaxel and 5 mg/kg cisplatin singledose and 2,5 Mg leuprolide acetate daily (group 7). The animals in GnRHa groups(group 5,6,7) also received daily leuprolide acetate for four weeks prior tochemotherapy to achieve anovulation. Animals were sacrificed after 1 week of theadministration of chemotherapeutics and follicles were histologically classified asprimordial, primary, secondary and tertiary follicles. Follicular numbers of treatmentgroups with or without anovulatory agent were compared with control and eachother?s.