Sklerodermalı hastalarda subklinik aterosklerozun karotis intima-mediya kalınlığı ölçümüyle değerlendirilmesi
Evaluation of subclinical atherosclerosis in scleroderma patients through measuring carotid intima-media thickness.
- Tez No: 230442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇKAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giris: nflamasyon ateroskleroz gelisiminde önemli yere sahiptir. Sistemik lupuseritamatozis ve romatoid artrit gibi inflamatuvar aktivitenin yüksek olduguhastalıklarda ateroskleroz ve komplikasyonlarının gelisme riski normale göre dahafazladır. Ancak sklerodermalı hastalarda bu durumla iliskili çeliskili sonuçlara sahipaz sayıda çalısma mevcuttur. Bu çalısmada, sklerodermalı hastalardaki karotisintima-mediya kalınlıgı (KMK) ile kontrol grubundaki KMK karsılastırıldı.Metot: Çalısmaya skleroderma tanısı almıs olan 30 hasta (ortalama yas 51±11,8 yıl)ve 30 saglıklı gönüllü dahil edildi. Gruplar yas, cinsiyet ve aterosleroz için riskfaktörleri açısından benzerdi. Yüksek çözünürlüklü ultrason probu (13 MHz)kullanarak ana, bulbus ve internal karotis arterde KMK ölçüldü. Her segment için enaz 3 ayrı ölçüm yapıldı ve ölçümlerin ortalaması hesaplandı. statiksel analiz için 3segmentte yapılan ölçümlerin en yüksek olanı (maksimum KMK) ve bu ölçümlerinortalaması (ortalama KMK) kullanıldı.Bulgular: Gruplar arasında yas, cinsiyet, lipit seviyesi, hipertansiyon ve diyabetesmellitus sıklıgı açısından istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ntroduction: Inflammation plays a key role in the development of atherosclerosis.The relative risk for the development of atherosclerosis and its complications ishigher in diseases which have higher inflammatory activity, such as systemic lupuserythematosus and rheumatoid arthritis. However, there is a scant and contradictorydata for patients with scleroderma. We evaluated carotid intima-media thickness(CIMT) in patients with scleroderma and matched control group.Methods: We enrolled 30 patients diagnosed with scleroderma (mean age51.3±11.8), and 30 healthy controls, which were matched for age, sex andatherosclerotic risk factors. CIMT was measured at common carotid artery, bulbusand internal carotid artery by using high resolution ultrasound (13 MHz). At least 3measurements were made at each segments and then averaged. Mean CIMT andmaximum CIMT values were used for statistical analysis.Results: There were no significant differences between age, gender, lipid levels,frequency of hypertension and diabetes mellitus between the two groups (p>0.05).Mean CIMT (scleroderma group: 0.070±0.011, control group: 0.048±0.008,p