Tip 2 diyabetik hastalarda asimetrik dimetilarginin ve düşük seyirli inflamasyonun ilişkisi
The relationship between asymmetrical dimethylarginine and low grade inflammation in diabetic patients
  1. Tez No: 230500
  2. Yazar: AYTEN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDAĞ BEKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı Tip 2 diyabetik hastalarda kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin güçlü bir ön belirteci olan asimetrik dimetilarginin (ADMA)düzeylerini değerlendirmektir. Bu nedenle insülin kullanmayan, ancak oral antidiyabetik ilaç kullanan Tip 2 diyabetik hastalarda ve sağlıklı kişilerde ADMA düzeyleri ile nitrik oksit sentaz (NOS) enzimini inhibe etme özelliği olmayan ve ADMA'nın bir stereoizomeri olan simetrik dimetiarginin (SDMA) düzeyleri incelendi. Nitrik oksit (NO)'in biyosağlanım indeksi olarak kullanılan L-arginin/ADMA oranı ile ADMA'yı metabolize eden dimetilarginin dimetil aminohidrolaz (DDAH) enzim aktivitesinin indirekt bir göstergesi olarak kabul edilen ADMA/SDMA oranı hesaplandı.Ayrıca inflamasyon göstergesi olarak benimsenen yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein (hsCRP).interlökin 6 ve 8 (IL-6,IL-8) ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-?) düzeyleri serumda ölçüldü.Kontrol kişiler ile karşılaştırıldığında, diyabetik hastalarda ADMA ve SDMA düzeylerinde, L-arginin/ADMA ve ADMA/SDMA oranlarında anlamlı bir değişim bulunamadı.Sadece hsCRP düzeyleri diyabetik hastalarda anlamlı yüksek bulundu.Uzun süreli glisemik kontrolün ADMA ve ilgili parametreler üzerine etkisini araştırmak için, diyabetik hastalar HbA1c ?6 ve >6 olmak üzere ve fruktozamin düzeyleri ?2.58 ve >2.58 olmak üzere 2 gruba ayrıldı.HbA1c ve fruktozamin düzeyleri yüksek olan gruplarda ADMA düzeylerinin arttığı ancak inflamasyon göstergelerinde bir farklılık saptanmadı. HbA1c'si yüksek grupta, ADMA/SDMA oranının yüksek olması ve HbA1c ile ADMA/SDMA oranı arasında pozitif korelasyon saptanması, dolaylı olarak karaciğerde DDAH enzim aktivitesinde bir azalma olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, Tip 2 diyabetik kişilerde, yüksek HbA1c düzeyleri ile değerlendirilen kötü glisemik kontrolün DDAH inaktivasyonu yoluyla ADMA düzeylerinde artışa yol açtığı, bu kişilerde kardiyovasküler hastalık riskinin daha yüksek olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate levels of asymmetrical dimethylarginine(ADMA) , an endogenous nitric oxide synthase (NOS) inhibitor and a risk factor of cardiovascular morbidity and mortality in Type 2 diabetic patients receiving oral antidiabetic drug and not using insulin. For this reason, beside ADMA levels, symmetrical dimethylarginine (SDMA) which is a stereoisomer of ADMA was also measured in diabetic patients. Furthermore, L-arginin/ADMA ratio, as a measurement of NO bioavailability and ADMA/SDMA ratio, as an indirect indicator of dimethlarginine dimethylaminohidrolase ( DDAH ) enzyme activity, were calculated. İnflammation parameters such as high sensivity C-reactive protein (hsCRP), interleukin-6, interleukin-8 , tumor necrosis factor- ? were determinated in serumIn Type 2 diabetic patients, ADMA and SDMA levels, L-arginin/ADMA and ADMA/SDMA ratios were not found to be different from healthy subjects.Only hs-CRP levels were observed to increase in diabetic patients. To investigate the effect of long lasting glycemic control on ADMA levels in diabetic patients, HbA1c and fructosamine values were considered under 2 groups as ? 6 and > 6 ? 2.58 and >2.58 respectively. In high HbA1c and high fructosamine groups, ADMA levels were found to be significantly elevated, but there was no change in inflammation parameters. Furthermore, a significantly high value of ADMA/SDMA ratio in high HbA1c group and a positive correlation of HbA1and ADMA/SDMA ratio may indicate a decrease in hapatic DDAH activity ,indirectly .In conclusion, inefficient glycemic control gives rise to increased ADMA levels via DDAH inactivation in Type 2 diabetic patients and these patients are under more profound threat of cardiovascular disease.