Peat, perlit, zeolit'in toprak kompaksiyonuna etkisi
Effects of peat, perlite and zeolite on soil compaction
- Tez No: 23059
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEAT, PERLİT ve ZEOLİT'İN TOPRAK KOMPAKS İYONUNA ETKİSİ Robabeh N.FASHKHAMI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Yener ATAMAN 1992, Sayfa: 53 Jüri: Prof. Dr. Yener ATAMAN. Prof.Dr.Aytekin BERKMAN : Prof.Dr. İlhami ÖZKAN Bu araştırmada bitki yetiştirme ortamı olarak kulla nılabilecek farklı materyal karışımlarının kompaksiyona olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla tın bünyeli bir toprak peat, perlit ve zeolit ile hacimsel olarak 22 farklı şekilde karıştırılmıştır. Bu karışımlar iki, üç ve dört materyalli olarak kompaksiyon, porozite, havalanma porozitesi ve boşluk oranları yönünde karşılaştırılmışlardır. Toprağa ilave edilen peat, perlit ve zeolit miktarı arttıkça karışımın toplam porozite, havalanma porozitesi ve boşluk oranı değerlerinde artış saptanmıştır. Bu artış lar zeolitli karışımlarda daha düşük düzeyde kalmıştır. Diğer taraftan toprağa ilave edilen peat, perlit ve zeolit karışımların en yüksek sıkışma durumlarındaki optimum nem değerlerini artırmış, kuru birim hacim ağırlık değerlerini ise azaltmıştır. Yapılan tüm değerlendirmeler beraberce ele alındığında karışımlar içinde, % 40 toprak + % 30 peat + % 30 perlit karışımının, bitki yetiştirme ortamı olarak en uygun olduğunu ortaya koymuştur. Bu karışımda sıkışma sonrası % 48 porozite, 1.19 gr/cm3 kuru birim hacim ağırlık ve % 26.22 optimum nem saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kompaksiyon, peat, perlit, zeolit
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF PEAT, PERLİTE AND ZEOLITE ON SOIL COMPACTION Robabeh N.FASHKHAMI Ankara University ' "* Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Yener ATAMAN Jury: 1992, Page: 53 : Prof.Dr.Aytekin BERKMAN Prof.Dr.İlhami ÖZKAN The effects of different substrat mixtures on compaction were determined. For this purpose, the loamy soil was mixed in 22 combinations with peat, perlite and zeolite by volume. Compaction, porosity, aeration porosity, and pore ratio characteristics of 2-, 3-, 4- component mixtures were compared. Total porosity, aeration porosity, and pore ratio were increased with the increasing doses of peat, perlite and zeolite. Those increases were relatively lower with zeolite in corporation. On the other hand, peat, perlite and zeolite increased optimum moisture content for maximum compactibi- lity, while they decreased dry unit bulk density. The results indicated that 40 percent soil + 30 percent peat +30 percent perlite mixture was the most satisfactory mixture for plant growth. After compaction, that treatment resulted in 48 percent porosity, 1.19 g/cm3 dry unit bulk density, and 26.22 percent optimum moisture content. KEY WORDS: Compaction, peat, perlite, zeolite