Döner katlı (mechaponic) sistem ve farklı yetiştirme ortamlarının fide üretiminde kullanılabilirliklerinin araştırılması
Investigation on usability of mechaponic system and different growing media for vegetable seedling production
  1. Tez No: 805529
  2. Yazar: GAMZE ÇILĞIN TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EŞREF İRGET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada döner katlı sistemin fide yetiştiriciliğinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu çerçevede sera koşullarında yürütülen 2 yıllık bir denemede, döner katlı sistem ile klasik ticari fide yetiştirme sistemleri 2 yazlık ve 2 kışlık sebze türü ile 9 farklı yetiştirme ortamı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Denemede, her bir sebze türü için iki farklı üretim sezonunda fide yetiştiriciliği yapılmıştır. Araştırmada, fide yetiştirme sistemi ve yetiştirme ortamına bağlı olarak fidelerin büyüme ve gelişme durumu, kalite özellikleri ve mineral beslenme durumları incelenmiştir. Araştırma sonucunda incelenen parametreler açısından döner katlı sistem ve klasik ticari sistem arasında, yetiştirme ortamlarına bağlı olarak bazı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda döner katlı sistemde yetiştirilen fidelerin, yetiştirme ortamı tipine bağlı olarak, ticari fide yetiştiricilik sistemine göre daha uzun gövde boyu, daha dar gövde çapı sağladığı belirlenmiştir. Yetiştirme ortamları arasında fide gelişimi ve kalitesi açısından önemli farklılıklar olduğu ve bu bağlamda, zeolit-torf karışımları ile perlit-torf karışımlarından elde edilen değerlerin benzer olduğu saptanmıştır. Bu durum fide yetiştiriciliğinde zeolitin, perlite alternatif bir yetiştirme ortamı olabileceğini göstermektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ve deneme boyunca yapılan gözlemler, döner katlı sistemin fide yetiştiriciliğinde kullanılabilir olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yüksek fide kalitesi açısından aşırı fide gelişimini kontrol edici uygulamaların ve ilave ışıklandırmanın gerekebileceği ve bu iki faktörün optimize edilmesi ile daha iyi sonuçlar elde edilebileceği düşünülmektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ile yetiştirme koşullarının (bitki gelişiminin kontrolü ve ilave ışıklandırma) optimize edilmesi durumunda, fide yetiştiriciliğinde döner katlı sistemin, klasik ticari sisteme göre birim alandan yaklaşık 3 kata kadar daha fazla üretim sağlayabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
A greenhouse study was performed in order to examine and compare the mechaponic system - seedling production with the other classical methods. In this regard, a 2- year trial was carried out with 2 summer and 2 winter vegetables which were grown in 9 different classical- growing media. Also, each vegetable was studied in 2 different production seasons. Seedlings were examined for their development, quality properties and mineral nutrition with respect to the tested production systems and growing media. Significant differences were found between the treatments. Results showed that the seedlings of the mechaponic system were taller and had thinner stems than the seedlings of the other production systems. Yet, there were some differences if the seedlings of the mechanopic system are compared in terms of different growing media . In this regard, findings obtained from the zeolite-peat and perlite-peat media were similar which might indicate zeolite as an alternative to perlite. Results and the observations through out the vegetation period showed that mechaponic system could be used in seedling production. However, more studies are still needed in order to optimize seedling development, promote quality and manage light in greenhouses. It is concluded that if the above cited suggestions are fullfilled , mechaponic system yield almost three times more than the other classical systems tested in this study.