Türk Hukukunda marka suçları
Trademark crimes in Turkish Law system
  1. Tez No: 289835
  2. Yazar: GÖKHAN SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir diğer işletmenin mal veya hizmetlerindenayırmaya yarayan işaret şeklinde tanımlanan marka ülkemiz hukukunda 556 sayılı KHKile düzenlenmiştir. Bu KHK' nın 61/A maddesinde markaya yönelik çeşitli suçlaryaptırım altına alınmıştır. Tez çalışmasının temelini de söz konusu KHK' nın 61/Amaddesi oluşturmuştur.Çalışmada marka hakkının ceza hukuku ile korunması bağlamında Türk hukukundatescilli markanın kendisine veya marka hakkına yönelen tecavüzler ve bu tecavüzlerneticesinde öngörülen yaptırımlar incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde markanın tanımı, unsurları, işlevleri, tarihçesi,uluslararası belgelerde ne şekilde düzenlendiği ve türleri ile marka hakkı üzerindedurulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise 556 sayılı KHK' nın 5833 sayılı Kanunile yeniden yazılan 61/A maddesi üzerinde durulmuştur. Bütün konular incelenirken 556sayılı KHK' nın yanı sıra konuya ilişkin Yargıtay kararlarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trademark which is a sign figure used for identification of a enterprise?s products andservices from other enterprises? products and services is enacted in our country inDecree Law no. 556. In Decree Law?s 61/A clause, various crimes oriented to brand areimposed on sactions. The basis of the thesis study is the aforesaid clause of Decree Law.In this study, the sanctions decided on the assaults oriented to trademark which isregistered in Turkish law system and the assults oriented to trademark?s rights areexamined in the framework of trademark?s protection with the penal code.In the first section of the study, the definition, elements, history, the way it is devised inthe international testimonials and kinds of trademark is elaborated. In the second sectionof the study, the clause 61/A of Decree Law no. 556 which is rewritten with the Lawno. 5833 is elaborated. While all the topics are elaborated, besides Decree Law no. 556,the decisions of Supreme Court is also taken into consideration.