La critique faite par Leibniz à l'approche lockéenne du problème de l'origine des mots
Locke'un kelimelerin menşei meselesine yaklaşımına Lebniz'in yönelttiği eleştiri
- Tez No: 230641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Locke'un kelimelerin menşei meselesine yaklaşımına Leibniz'in yönelttiği eleştiri konusunda yapmış olduğumuz araştırma, bu tezin içeriğini oluşturuyor. Kelimelerin menşei meselesi, felsefe tarihinde birçok filozof tarafından ele alınmış bir konudur. Bu konu hakkında ortaya konmuş çeşitli yaklaşımlar, genel olarak ?tabiîcilik/ mutabakatçılık? karşıtlığı içinde incelenir. Böylece, tezimizde bu karşıtlıktan Locke'un ve Leibniz'in düşüncelerini belirtmek üzere faydalandık. Bu problematik çerçevesinde, tezimizi üç bölüm halinde düzenledik. Tezimizin meselesinin tarihî arka planını tasvir ettiğimiz birinci bölümde, ilk olarak Hıristiyanlık öğretisinin dil anlayışını, Kitab-ı Mukaddes'teki dile ilişkin âyetleri referans alarak inceledik. Ardından, Platon'un, aziz Augustinus'un, Thomas Hobbes'un ve Port-Royal Ekolü'nün düşüncelerini ele aldık. Kelimelerin menşei konusunda Locke'un yaklaşımına dair araştırmamızın sonuçlarını ikinci bölümde takdim ettik. Üçüncü bölümde, Locke'un yaklaşımına Leibniz'in getirdiği eleştiriyi inceledik. Sonuç bölümünde ise, araştırmamızın sonuçları üzerine genel değerlendirmelerde bulunduk.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the research we have carried out with regard to Leibniz?s criticism towards Locke?s concerning the problem of the origin of words. The problem of the origin of words has been discussed by many philosophers in the history of philosophy. Various approaches suggested on this subject, are examined on the basis of the opposition of ?naturalism / conventionalism? in general. Therefore we have benefited from this opposition herein by indicating the ideas of Locke and Leibniz. We prepared this thesis in three parts within the frame of this problematic. In the first part which includes a description of the historical background of the issue we have examined the language conception of the Christianity doctrine, the verses in the Bible related with language as reference first. Then we have discussed the opinions of Plato, Saint Augustine, Thomas Hobbes and Port-Royal School on the issue. The second part covers the results of our research on Locke?s approach to the origin of words. In the third part we have examined the Leibniz?s criticism against Locke?s approach. Finally we have presented overall considerations on the results of our research in the conclusion part.