La communication interculturelle entre la communauté Chrétienne / Assyrienne et la communauté Musulmane Le cas d'une ville pluriculturelle: Mardin
Hıristiyan / Süryani ve müslüman cemaatleri arasındaki kültürlerarası iletişim Bir çokkültürlü şehir örneği: Mardin
- Tez No: 230643
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ZILLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma ?farklılıklarla bir arada yaşama? ve başkasının farklılığını bir zenginlik unsuru olarak algılama fikrini öne süren kültürlerarasılık ve kültürlerarası iletişim kavramlarını temel alarak; Türkiye'nin çokkültürlü bir şehri olarak bilinen Mardin'de yapılan saha araştırmasının etnografik verilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Mardin'de yüzyıllardır bir arada yaşayan iki dinsel cemaat ( müslüman ve hırıstiyan ?süryani- ) arasındaki kültürlerarası ilişkilerin antropolojik görünümleri aranmış; bu veriler ışığında iki kültür arasında ortaya çıkan kültürel melezleşme ve kültürleşme biçimlerinin çoğulluğuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the concepts of interculturality and intercultural communication that suggest the ideas of ?living with differences? and seeing the other?s difference as a source of enrichment. This study aims in this context to analyze data gathered in a field-work carried out in Mardin which is considered as a pluricultural city of Turkey . In this thesis we have tried to discover the anthropological aspects of intercultural communication between two religious communities, Christian community ( assyrians ) and the Muslim community, who have been living together for many centuries. These aspects will be helpful in understanding all forms of acculturation and cultural hybridities that appear in two cultures.