İslam düşüncesinde vahyin mahiyeti
True nature of revelation in İslamic thought
- Tez No: 230694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. Girişte ?vahiy? kavramının sözlük ve terim anlamı, insanlık açısından vahyin gerekliliğini ve gereksizliğini savunan anlayışlara değinildi ve bu konuda yapılan tartışmalar kısaca ifade edilmeye çalışıldı. Birinci bölümde, semavi dinlerin vahyi algılama biçimleri, konuya dair değerlendirmeleri ortaya konuldu. İkinci bölümde birer kelamcı olan Maturidi ve Gazali'nin ?vahiy? yaklaşımları ve bu konuya dair değerlendirmelerine yer verildi. Üçüncü bölümde İslam filozoflarının, özellikle Farabi, İbn Sina ve İbn Rüşd'ün bu konudaki görüşleri, yaklaşımları, değerlendirmeleri ifade edildi. Dördüncü bölümde, Konuyu farklı bir biçimde değerlendiren bir diğer zümre olan mutasavvufların -İbn Arabi, Molla Sadra örneğinde- vahiy algılama ve değerlendirmeleri ifade edildi. Beşinci bölümde ise modern dünyada özellikle 20. yy.dan sonra batı dünyası başta olmak üzere, teknik, sosyal, siyasal alanda meydana gelen değişimlerin vahiy algılama biçimine nasıl bir etkide bulunduğu, ve İslam dünyasına nasıl etki ettiğini gösterme babında, Fazlurrahman ve Nasr Hamid Ebu Zeyd `in vahiy algılamaları ve genel bir değerlendirme ortaya konulmaya çalışıldı. Son bölümde, batı dünyasında son dönem vahiy algılamasında meydana gelen değişim ve nedenlerine kısaca değinilerek, görüşleri en çok tartışılan ve üzerinde değerlendirmeler de bulunulan Watt'ın vahyi algılama biçimine değinildi. Sonuç olarak da, vahyin mahiyeti hakkında genel bir değerlendirilme yapıldı.
Özet (Çeviri)
İn the first part, it is expressed ?how? divine religions percieve revelation and evaluate this matter.İn the second part, the approaches of Maturidi and Gazali theologs about revelation and their evaluations about this issues are presented.İn the third part, İslam philosopher, especially- Farabi, İbn Sina, İbn Rüşd- their ideas, their approaches and their evaluation are told.İn the fourth part, mystic philosopher ? ibn Arabi, Molla Sadra- who evaluate the topic in a different way and their perception of revelation and their evaluation are expressed.İn the fifth part, after 20th century Fazlurrahman and Nasr Hamid Ebu Zeyd?s revelation perception and a general evaluation are presented to show tecnical, social, political changes affect ?revelation perception?İn the last part, the changes in the last term?s revelation perception and their reasons are mentioned Watt?s revelation perception style is expressed. As you know Watt?s ideas are eften discussed and evaluated.