Bazı kesme karanfil çeşitlerinin soğukta muhafazası ve vazo ömrü üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45708
  2. Yazar: ELVAN URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. İLHAMİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI KESME KARANFİL ÇEŞİTLERİNİN SO?UKTA MUHAFAZASI VE VAZO ÖMRÜ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Elvan URAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. A İlhamı KOKSAL 1995, Sayfa:51 Jüri : Prof. Dr. Alhami KOKSAL Prof. Dr. Yalçın MEMLUK Prof. Dr. Ruhinaz GTİLCAN Bu çalışmada, yaz ve sonbahar mevsiminde kesilen karanfillerin vazo ömrünü etkileyen derim sonrası faktörlerden AgNO/uygulamaları, vazo çözeltileri ve depolama sûreleri incelenmiştir. Karanfiller 25 mg/I ve 50 mg/1 AgN03, içeren suda belli bir süre bekletildikten sonra, bu çiçeklerin bir kısmı direkt vazo çözeltilerine koyulmuş, birasını bir ve iki hafta süreyle depolanmıştır. Depolama süresi sonunda bu çiçeklerde vazo çözeltilerine koyulmuşlardır. Vazo çözeltileri olarak; çeşme suyu ile 0.J mM AOA +%2 sakkaroz ve 1 mM AOA + %2 sakkaroz içeren karışımlar kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, en uzun vazo ömrü depolanmadan direkt 1 mM AOA + %2 sakkaroz içeren vazo çözeltilerine koyulan karanfillerde 8.7 gün olarak elde edilmiştir. Farklı AgN03 uygulamalarına göre vazo ömründe önemli bir değişim gerçekleşmemiştir. Depolamanın her iki mevsimde de çiçeklerin vazo ömrünü kısalttığı belirlenmiştir. Ayrıca yazın kesilen karanfillerde yine vazo ömrünün sonbahara göre daha kısa olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Kesme karanfil, Dianthus caryopkyllus, AgN03, aminooksiasetikasit, depolama,vazo çözeltisi, vazo ömrü,.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE COLD STORAGE AND THE VASE LIFE OF SOME CUT CARNATION CULTI VARS Elvan URAL Ankara University Graduate School and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. A JIhami KOKSAL 1995,Page:51 Jury : Prof. Dr. AJhanii KOKSAL Prof. Dr. Yalçm MEMLUK Prof. Dr. Ruhinaz GÜLCAN In this study, the effects of AgNOa on longevity of cut carnations, harvested in summer and autumn, were investigated. Moreover, the inftunee of vase solutions and different storage periods were also considered. Initially, stem of flowers were damped into the solutions of AgN03 (25 mg/1, 50 mg/1) for some period, then some of them were put to the vase solutions and some to the storage for a week or two. Following the storage, all flowers were transferred to vase solutions. Vase solutions were tap water, 0.1 mM AOA+ %2 sucrose and 1 mM AOA + %2 sucrose. The longest vase life was found as 8.7 day by using 1 mM AOA + %2 sucrose without any storage. AgN03 solutions did not affect vase life considerably. Cold storage shortened vase life of carnations in both seasons. Apart from that, carnations which were harvested in summer had a shorter vase life compare to those of in autumn. KEY WORDS: Cut carnation, Diantlıuâ caryoplıllu8,AgN03,aminooxy acetic acid, storage, vase solution, vase life.