Otomotiv sektörünün kredi yolu ile finansmanının satışlara etkisi ve Türkiye uygulaması
The effects of the financing of the automotive sector via credits and its Turkey implementation
- Tez No: 230760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HASAN EKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Otomotiv sektöründeki değişimin ekonomi üzerinde önemli etkileri mevcuttur. Birçok sektörün sürükleyicisi olan bu sektörde son yıllarda artan rekabetle değişen pazar ve küreselleşme nedeniyle gerçekleşen şirketlerarası birleşmeler ve satın almalar sonucunda üretici firmaların sayısının giderek azaldığı da görülmektedir. Çalışmadaki anketin en önemli ampirik bulgusu, tüm motorlu araç tiplerinde yeni bir araç satın alınırken kredinin çok büyük önem taşıdığının ispatlanmış olmasıdır. Çalışmadaki ekonometrik model analizinin en önemli ampirik bulgusu ise otomotiv sektörü satışları ile otomotiv finansmanı (banka kredileri ve tüketici finansman şirketi kredileri) ve mevduat faizi oranı arasında anlamlı bir nedensellik (sebep-sonuç) ilişkisinin bulunmuş olmasıdır. Türkiye'de para arzı dışsal görünmektedir. Finansal sistem fon arz edenler ile fon talep edenleri biraraya getirmektedir. Ekonomik gelişim için krediler hayatidir. Para arzındaki artış kredileri artırmaktadır. Kredilerdeki artış ise otomotiv satışlarını tetiklemiştir. Sonuçta, otomotiv satışlarındaki artış da GSMH'yı artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the automotive sector have sound impacts on the economy. As a result of the competition that gained momentum, dynamic market conditions, and globalisation, there have been mergers, acquisitions, and IPO?s observed in the sector. So, it is crystal clear that the overall number of the automotive firms has started to decline. The most important empirical finding of the questionnaire is that the availability of automotive finance and car credits play a crucial role in the sales of the motor vehicles. Furthermore, the most significant empirical finding of the econometric model is that there exists an important causal relationship between the automotive sector?s sales and the automotive finance with deposit?s interest rate. In Turkey it seems that the monetary supply is external. Financial system brings together the investors and the creditors. For economic development it is vital the credits. Increase in the monetary supply results in increase in the credits. With this increase in credits, sales of automotive products increase. In conclusion, increase in automotive sales makes GNP gain momentum and sky-scrape.