Emeklilik yatırım fonları performanslarının klasik performans ölçüm yöntemleri ve veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi
Performance evaluation of pension mutual funds using classical performance measurement methods and data envelopment analysis
  1. Tez No: 230759
  2. Yazar: KAMER HAGOP TAŞCIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Literatürde portföy performansını ölçmeye yönelik farklı risk türlerini içeren sayısal endeksler geliştirilmiştir. Bu çalışmada fonların portföy performansını ölçmeye yönelik Sharpe, Treynor, Jensen gibi klasik performans ölçütleri ile çoklu risk-getiri yaklaşımına dayalı VZA modellerinden yararlanılmıştır. VZA modellerinde standart sapma, beta, fon işletim gideri, basıklık girdi olarak, ortalama getiri ve çarpıklık ise çıktı olarak kullanılmıştır. VZA modelleri söz konusu girdi ve çıktılara bağlı olarak 3 farklı şekilde çalıştırılmıştır.Ocak 2004 - Aralık 2007 dönemini içeren analiz sonucunda genel olarak emeklilik yatırım fonları piyasa gösterge endeksinden düşük bir performans sergilemişlerdir. Ayrıca VZA modellerinde girdi ve çıktı sayısının artmasına bağlı olarak etkin olan fon sayısının arttığı gözlemlenmiştir. Bu durum VZA modellerinin klasik performans ölçütlerine göre girdi ve çıktı seçimine yönelik hassas yönünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the literature there are numerical indices based on different kind of risk which is developed for portfolio performancemeasurement. In this study we use classical performance measures such as Sharpe, Treynor, Jensen with DEA models based on multiple risk and return to evaluate fund portfolio performance. In DEA models standart deviation, beta, fund management fee, kurtosis are used as inputs, while mean return, skewness are used as outputs. DEA models are run with the inputs and outputs in 3 different ways.In January 2004 - December 2007 period, analysis results show that the performance of the pension mutual funds is lower than the market benchmark indices. Furthermore it?s observed that when the number of inputs and outputs are increased in DEA models, the efficient fund numbers are also increases. This shows that DEA models are sensitive to selected input and ouput according to classical performance measures.