Veri zarflama analizi ile banka şubelerinin performansının ölçülmesi
Measuring bank branch performance using data envelopment analysis
- Tez No: 230761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HASAN EKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Veri Zarflama Analizi banka şubelerinin performansının ölçülmesinde, giderek daha yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı bir performans ölçüm modeli geliştirmek, karşılaştırma yaparak şubelerin güçlü/zayıf yönlerini tespit edip etkinliklerini iyileştirmek ve yönetime bir analiz ve karar aracı sunmaktır.Üretim ve gelir yaklaşımı ışığında, ölçeğe göre getiri özellikleri ile birlikte, 128 banka şubesinin teknik, saf teknik, ölçek ve mix etkinliği hesaplanmıştır. Daha sonra üretim ve gelir etkinliği değerlerinin uyumlu olup olmadığını görmek için her iki yaklaşımla elde edilen değerler karşılaştırılmıştır.Üretim yaklaşımına göre yapılan etkinlik analizi, 59 şubenin teknik olarak etkin olmadığını, 58 şubenin en verimli ölçek büyüklüğünde çalışmadığını ve çıktıların %15?20 artırılabileceğini göstermiştir. Gelir yaklaşımına göre ise 117 şubenin teknik olarak ve 114 şubenin ölçek bakımındın etkin olmadığı hesaplanmıştır. Her iki yaklaşımda da şube büyüklüğü ile ölçek etkinliğinin birbiriyle ilişkili olduğu, şube büyüdükçe ölçek etkinliğinin arttığı, en verimli ölçek büyüklüğünden sonra, şubenin büyümeye devam etmesi durumunda etkinliğin azaldığı görülmektedir
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis has been used more extensively for measuring the performance of bank branches. The aim of this study is to develop a performance measurement model and to improve the efficiency by identifying the strengths/weaknesses of branches using benchmarking and to provide an analysis and decision tool for management.In the light of production and profitability approaches, technical, pure technical, scale and mix efficiencies of 128 bank branches were calculated together with the return to scale characteristics. And then efficiency scores coming from two approaches were compared to see the consistency between production and profitability efficiencies.Efficiency analysis of production approach showed that 59 branches are technically inefficient, 58 branches are not operating at the most productive scale size and outputs can be improved 15-20% further. According to profitability approach, 117 branches were measured as technically and 114 branches as scale inefficient. In both analyses, it is apparent that branch size and scale efficiency are related to each other, as size gets larger scale efficiency increases and after the most productive scale size efficiency decreases with increase in branch size.