Bir devlet bankasının şubelerinin performanslarının veri zarflama analizi ile incelenmesi
A branch of the public bank of the performance evaluation with data envelopment analysis
- Tez No: 387326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk ekonomisinin temel sektörlerinden birisi bankacılık sektörüdür. Bankalar ekonomide iki nedenden dolayı hayati bir role sahiptirler: Finansal aracılık için önemli bir kaynak sağlayabilirler ve kontrol edilebilir mevduat yükümlülükleri ülkenin para stokunun bir kısmını temsil eder. Mudiler, banka sahipleri, bankaların potansiyel yatırımcıları, banka yöneticileri ve tabii ki bankacılık sistemini düzenleyiciler için bankalarının genel performansını değerlendirmek ve finansal durumunu izlemek çok önemlidir. Bu çalışmada, 2005– 2012 dönemi için bir Devlet Bankasının şubelerinin performansı, Veri Zarflama Analizi (VZA) ve Malmquist İndeks yöntemleri kullanılarak ölçülmektedir. Ayrıca Malmquist indeksi ile bankaların etkinlik performansı; teknik etkinlik, toplam faktör verimliliği ve farklı dönemlerdeki değişmeleri de değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the basic sectors of the Turkish economy is banking sector. Banks play a vital role in the economy for two reasons: they can provide a major source for financial intermediation and their checkable deposit liabilities represent the bulk of the nation's money stock. Evaluating their overall performance and monitoring their financial condition is important to depositors, owners, potential investors, managers and, of course, regulators. In this study, the performance of Branches of Turkish Public Bank during 2005–2012 by utilizing Data Envelopment Analysis (DEA) and Malmquist Index is measured. Moreover, efficiency performance, technical efficiency, total factor productivity and also changes in different periods of banks evaluated by Malmquist index.