Geliştirilmiş kısa boylu ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşit adayında ekim sıklığının verim ve verim ögelerine etkisi
Effect of sowing density on yield components in developped short shooted variety conditade of sunflower (Helianthus annuus L.)
  1. Tez No: 23082
  2. Yazar: AYDEMİR HUVAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma 1990 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında, tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın amacı oronbanşa dayanıklı, erkenci ve kısa boyluIV ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşidinin farklı ekim şıklıklarında verim ve verim öğelerinin tespit edilmesidir. Deneme sonuçlarına göre, en yüksek tohum verimi 145 kg/da (60x50), en düşük tohum verimi 60 kg/da (50x20) elde edilmiştir. En yüksek bitki boyu 102.6 cm (60x25), en düşük bitki boyu 92.3 cm (40x50) 'dir. Tabla çapı 9.34 cm (50x20) ile 14.42 cm (60x50) arasında değişmiştir. Tabla orta boşluğu 1.55 cm (60x50) -3. 34 cm (50x20), yağ oranı %31.50 (50x20)- %34.7İ (60x50), kabuk oranı %22. 77 (40x50)- %25.78 (60x50), bin tane ağırlığı 24.80 g (50x20)- 46.80 g (60x50) ve sap verimi 220 kg/da (60x25)- 447 kg/da (60x50) olarak kaydedilmiştir. ANAHTAR KELİMELER ; Tohum 'Verimi, bitki 'boyu, tabla çapı, tabla orta boşluk çapı, tohumda yağ oranı.bin tane ağırlığı, sap verimi, ekim sıklığı, bitki sıklığı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on the experimental field infected with broomraphe seed of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1990. The experiment which was arranged randomized block design with four replications. The aim of this researc was to determinate to affect of sowing density on yieldVI and yield components in developped short shooted variety candidate of sunflower (Helianthus annuus L. ) According to the results of this research: Maximum seed yield with 145 kg/da in 60x50 cm,, minimum seed yield 60 kg/da in 50x20 cm were taken maximum plant height with 102.6 cm in 60x25, minimum plant height with 92.3 cm in 40x50 cm were found. Head diameter were found between 9.34-14.42 cm (50x20-60x50). Diameter of 3eedless center of the head, oil content of seed, hull ratio, a thousand seed weight and stem yield were recorded between 1.55-3.34 cm (60x50-50x20), %31. 50-34. 71 < 50x20-60x50 ),%22. 77-25. 78 C 40x50-60x50), 24. 30-46. 80g (50x20-60x50) and 220-447 kg/da (60x25-60x50) respect ive iy. KEY WORDS: Seed yield, plant height, head diameter, ratio of oil in seed, dimater of seedless center of the head, hull ratio, thousand seed weight, stem yield, sowing densitv.. plant arrangement.