İzmir Pamuk Borsası'nın etkinleşememe ve gelişememe nedenleri, çözüm önerileri
Izmir Cotton Market's growth and development problems, suggestive solutions
  1. Tez No: 230827
  2. Yazar: GÖKÇE DENİZ SAYGILIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Vadeli işlemler gelecekte bugünden öngörülemeyen gelişmelere karşı oluşan risklerin üstesinden gelmek için finansal sigorta bağlamında oluşturulmuş piyasalardir.İşbu tez çalışmasının amacı VOB`a baglı İzmir Ticaret Borsası aylık işlem hacminin ne yönde seyrettiğini, bu tespitten yola çıkarak gelecek günlerde nasıl bir yön içinde olması beklendiğini vede dönemsel bir takım olayların bu seyir üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ortaya koymaktır.Çalışma 6 ana bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde vadeli işlem piyasaları hakkında genel bilgilendirme yapılmış , tarihsel süreçler , endeks kavramı ve çeşitleri anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümlerinde asıl konumuz olan emtia piyasaları ve işleyişi , pamuk ve pamuğun işlem gördüğü borsalar ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise VOB`a baglı İzmir Ticaret Borsası aylık işlem hacmindeki verimsizliği kanıtlamak amaçlı bir uygulama yapılmış ve bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization and shortening of distances is a process of the world becoming increasingly interconnected. It is seen not only as an economic process, but also as one in which values are becoming more oriented to a global context and international institutions are playing a more central role. Due to the fact that institutions and individuals are linked together, they are faced with a variety of risks. On a separate note, the widening scope of risk along with the unpredictability globalization introduces, institutions and individuals are changing their ways of investing and savings politics.Due to the unpredictability of future developments, institutions and individuals are at a great risk regardless of their investments or savings. In order to overcome these risks, they steer toward forward transactions and future markets in the context of financial insurance. Although these types of transactions began centuries ago, they have only begun to real progress within the last half a century and are still undergoing many changes.Mainly, the first section will consist of useful information on futures markets and how financial tools can be used within these markets. In addition, as part of the first section, history of these markets and how they developed will be discussed as well.Second section will consist of index notion. Information will be provided on different types of indexes.The third section will be regarding our main topic, the stock market. Soft commodities stock exchange will be discussed. General information will be provided.In conclusion, futures market periodic issues and solutions will be discussed. Izmir Mercantile Exchange taken from Izmir Stock Exchange along with the application of the series method taken from United States of America will end the conclusion.