Sultan II. Mahmud ve dönemi
Sultan II. Mahmud and Period
  1. Tez No: 230831
  2. Yazar: AHMET YAVUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Üç ana bölümden müteşekkil olan bu çalışmada, ağırlıklı olarak Sultan II. Mahmud'un dönemi, siyasî tarih açısından ele alınmıştır. Bir devlet adamı, bir asker ve bir Pâdişah olarak II. Mahmud'un şahsiyeti ve insani meziyetleri ön plana çıkarılmak suretiyle araştırmamıza yön verilmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde, genç yaşta tahta oturan II. Mahmud'u nasıl bir ortamın beklediği, iyice bozulmuş olan devlet otoritesini yeniden sağlamak için onun ne gibi tedbirlere müracaat ettiği ve hem dışta hem de içte devletin itibarını kurmaya yönelik olarak izlemiş olduğu devlet politikasının tahlili, çeşitli açılardan işlenilmeye gayret edilmiştir.İkinci bölümde, Osmanlı Devleti'nin yıkılmasında kuşkusuz büyük bir paya sahip olan milliyetçilik fikirleri ve sebepleriyle beraber bu fikirlerin etkileri irdelenmiştir. Son bölümde ise Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından sonra yapılan reformlar ve bu reformların devletin üzerindeki etkileri ele alınmıştır.Sonuç kısmında ise, döneme genel bir bakış yapılmak suretiyle Sultan Mahmud'un neleri başarıp neleri başaramadığı, devletin ömrünün uzamasına yönelik olarak ne gibi katkılar sağladığı, olumlu ve olumsuz yönleriyle onun tüm icraatları değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three main sections, period of predominantly II. Mahmud, are discussed in terms of political history. A public man, a soldier and a sultan as a sultan II. Mahmud personality and of human virtue out our research direction is given by.İn the first chapter, sitting on the board how a young age, then the media is waiting II. Mahmud?s, thoroughly to ensure the authority of the state has distorted what it is like to apply measures and The reputation of the state in both internal and external to establish the state policy analysis is as follow, various aspects of job strain was.In the second section, In the fall of the Ottoman State which has no doubt a large share of nationalism with ideas and reasons for the impact of these ideas have been examined. In the last section to be removed in January after janissary of quarry reforms and their impact on the reform of the state are covered.Results in the period to make an overview of what's achieved by Sultan Mahmud, and what can not succeed, As for the life of the state what contributed to lengthen the, positive and negative aspects of all of its performance were evaluated.