Sultan II. Mahmud Dönemi'nde Avrupa devletlerinin dış politikaları ve Osmanlı Devleti
Foreign policies of European States in the Period of Mahmud II. and Ottoman State
- Tez No: 501748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ENDER GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sultan II. Mahmud döneminde Avrupa'da yaşanan siyasi ve sosyal gelişmeler Avrupa devletlerinin birbirleri ile olan politikalarının ve Osmanlı Devleti'ne karşı izledikleri siyasetin değişmesine sebep olmuştur. Bu tezde söz konusu dengelerin değişimi üzerinde durulmuştur. Bunun için ise dönemin siyasi olayları ele alınarak meselelerin bir bütünlük içerisinde değerlendirmesi yapılmıştır. Bu bağlamda çeşitli arşiv vesikaları transkiribe edilerek tahlil edilmiş ve dönemin siyasi olaylarını inceleyen telif ve tetkik eserlerden faydalanılmıştır. Özellikle Napolyon'un Fransa İmparatoru olarak Avrupa haritasını ve güç dengesini değiştirmesi ile Sanayi Devrimi'nin ardından yaşanan gelişmeler devletlerarası ilişkileri etkilemiştir. Diğer yandan Napolyon'un Mısır'ı işgal etmesi ile Osmanlı Devleti kendi toprağını korumak için yabancı devletlerle bir takım ittifaklar kurmaya başlamış ve bu suretle yıkılışına kadar takip edeceği“denge siyaseti”ni uygulamaya koymuştur. Bu kapsamda Avrupa devletlerinin dış politikası ve bu politikaların Osmanlı Devleti'ne etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The political and social developments in Europe during the Mahmud period have caused the politics of the European states to change with each other and the politics they have been watching against the Ottoman Empire. This thesis focuses on the exchange of balances. For this, the political events of the period were taken into consideration and the evaluations were carried out in an integrated manner. In this context, various archives were transcribed and analyzed, and copyrighted and audited works were used to examine the political events of the period. Especially after Napoleon changed the European map and the power balance as the French Emperor, the developments that followed the Industrial Revolution influenced the relations between the states. On the other hand, Napoleon invaded Egypt, and the Ottoman Empire began to establish a number of alliances with foreign states in order to protect its own land and put into practice the“balance politics”which it would pursue until its destruction. In this context, in this thesis, the foreign policy of the states and the effects of this politics on the Ottoman State are discussed.