Lojistik yönetimi sürecinde tedarikçi seçimi ve performans değerlendirilmesinin yöneylem araştırması teknikleri ile gerçekleştirilmesi: AHP (analitik hiyerarşik süreç) ve DEA (veri zarflama analizi)
Supplier selection and performance evaluation in logistics management through operations resarch techniques: AHP (analytic hierarchy process) and DEA (data envelopment analysis)
  1. Tez No: 230866
  2. Yazar: YİĞİT KAZANÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüzün ağır rekabet koşulları, küreselleşme ve teknolojide meydana gelen gelişmelere işletmelerin, varlıklarını koruyabilmeleri ve karlı bir şekilde faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için tedarikçi seçim/değerlendirme sürecine ve tedarikçi ilişkileri yönetimine daha fazla önem vermelerini gerekli kılmaktadır. Tedarikçiler arasından, en iyi olanı seçme kararı ve performans değerlendirmesinin hem niceliksel hem de niteliksel faktörleri içerisinde bulunduran bir süreçtir. Bu süreç sonucunda sağlıklı karaların verilebilmesi için bilimsel yöntemlerin kullanılması ve bu süreç ile ilgili gerek niteliksel gerekse niceliksel faktörlerin çok dikkatli bir şekilde sürece dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır.Önemli olan hem tedarikçi seçim hem de derlendirme süreçlerinde yöneylem araştırması tekniklerini kullanmak ve seçim ile değerlendirme konularını birbirlerinden bağımsız düşünmeyerek sistem yaklaşımı içerisinde birbirlerini tamamlayıcı bir hale getirmektir. Literatürde böyle bir bütünsel bakış açısı eksikliği ve dolayısıyla da tedarikçi ilişkileri konusunu bütünsel yakalayabilecek bir metodoloji yokluğunu bu tez giderecektir. Uygulanacak olan teknikler ise yöneylem araştırması teknikleri olan analitik hiyerarşik süreç ve veri zarflama analizi olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the global competition circumstances in order to be successful, firms should manage their supply chains efficiently on the base of process management and continuous improvement. Supply chain management requires the management and control of material, information and financial flows in line with the strategic aims of the firm. In today?s competitive business environment the supply chain concept gets more and more important in order to reach the aim of producing high quality products with low cost and on time.Supplier selection and evaluation is a crucial point of the efficient supply chain management. The current paradigm in the evaluation of suppliers unfortunately fails either in achieving systems approach in the methodology or in disregarding the process management approach. Firms make supplier evaluations in subjective and discrete basis. This failure results in the lack of efficient management of suppliers, which should be the core of supply chain management.Selection and evaluation phases will be combined with systems approach and then operations research techniques of AHP for supplier selection and DEA for supplier performance evaluation will be applied to a real life example.