Kosova eski konutları ve Osmanlı sivil mimarisindeki yeri
The old hauses in Kosova and place in Ottoman civil architecture
  1. Tez No: 230874
  2. Yazar: REZARTA LOXHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tarih boyunca pek çok kavmin istilasına tanık olduğu bilinen Balkan yarımadasında yaklaşık beş yüzyıllık Osmanlı hâkimiyetinin pek çok alanda olduğu gibi maddi kültürü de etkilediği bilinir. Bugünkü Kosova toprakları ise, Osmanlıların Balkanlardaki ilk fethettikleri bölge olmasıyla ayrı bir öneme sahiptir. Bugün Kosova'da Osmanlı döneminde inşa edilmiş dini ve sivil mimariye ait çok sayıda eser bulunmaktadır. Bu eserler içerisinde konutlar, toplumun kültür yapısı ve yaşam tarzı hakkında fikir veren önemli kültür varlıkları olarak karşımıza çıkmaktadır.?Kosova Eski Konutları ve Osmanlı Mimarisindeki Yeri? başlıklı araştırmamız, Kosova'da Osmanlı döneminde inşa edilmiş konutların incelendiği bir katalog çalışmasıdır. Fotoğraf ve planların metnin içine yerleştirildiği tek ciltten oluşan bu çalışmada, 18. ve 19. yüzyılda inşa edilmiş olan yedisi mevcut dördü ise temellerine kadar yıkılmış olan toplam 11 adet konut incelenmiştir. Rölöve ve fotoğraflarıyla ayrıntılı olarak tanıtılan eserler, plan ve plan elemanlarına göre gruplandırılıp kendi içinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As it is known, Balkan Peninsula has witnessed to the invasions of different tribes throughout history and during the five hundred years lasted Ottoman domination the material culture of the peninsula was also effected. Today?s Kosovo borders have a special importance while that geography was the first conquest of the Ottomans in Balkans. Today there have been several artworks which were built in the Ottoman period and belonged to the religious and civil architecture. Among these artworks, the houses are revealed as the important cultural assets which gave us an idea about the cultural structure and way of lives of the society.Our research named ?Old Kosovan Housing and its Place in Ottoman Civil Architecture? is a catalogue work, which analyze the housing built during Ottoman period in Kosovo. This is one volume work in which the photographs and the plans were placed within the texts. In this work eleven of the housings of the 18th and 19th centuries were analyzed, seven of which is still available while four of which were totally destroyed. These artworks were introduced in details with statistical surveys and photographs and were analyzed within groups according to their plans and elements of plans.