Yıldız Dergisi-Kırım Türkçesi Derlemeleri II
The Journal of Yıldız of complation of Crimean Turkish II
  1. Tez No: 230964
  2. Yazar: ELİF HENDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ŞİRİN USER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1570
Özet
Bu çalışmada, Kırım edebiyatının tanınmış isimlerinden olan Çerkez Ali'nin ?Cömertlik? ve Huriye Edemova'nın ?Baş Yazısı? adlı eserleri üzerinde çalışılmıştır. Bahsettiğimiz yazarlar Rus istilası, göçler ve sürgün ile büyük bir durgunluk dönemine giren Kırım edebiyatının yeniden canlanmasına katkıda bulunmuşlardır.Yaptığımız çalışma giriş, metinler ve sonuç olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kırım Türklerinin tarihi, dili ve alfabesi, edebiyatı hakkında bilgi verilmiştir. Yine aynı bölümde üzerinde çalıştığımız metinlerin elde edildiği Yıldız dergisi, metinlerin yazarları ve eserler hakkında kısaca bilgi verildikten sonra metinlerin işlenmesiyle ilgili bazı noktalar üzerinde durulmuştur.Metinler bölümü üç kısma ayrılmıştır. İlk bölümde Kiril harfli olan metinlerin çeviri yazısı, ikinci bölümde Türkiye Türkçesine aktarılması ve son bölümde metinlerde geçen kelimelerden oluşan dizin kısmı yer almaktadır.Sonuç kısmında edebî metinlere dayanılarak yapılan bu çalışma ile Kırım Türkçesine ait söz varlığının ortaya koyulduğu belirtilmiştir. Bu sebeple çalışmamız Kırım Türkçesi üzerine yapılacak bir dil incelemesinde veya sözlük çalışmasında umarız yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the works called ?Cömertlik? by Çerkez Ali who is one of the well-known writer of the Crimean literature and ?Baş Yazısı? by Huriye Edemova are studied. Mentioned writers contributed to the Crimean literature for its revival which began to live recession period caused by Russian invasion, immigrations and exiles.This study is consisted of three main parts as introduction, texts and conclusion. Information about the history, language and alphabet, literature of the Crimean Turks is given in the introduction part. At the same part, some points about the working up the texts are emphasized after giving brief information about Yıldız Magazine from which we obtained the texts on which we studied, writers of these texts and works.Part of texts is divided into three. There is transcription of texts with The Crimean alphabet in the first part, its translation into Turkish in the second part and index including the words in the texts at the last part.It is implied at the conclusion part that with this study based on literary texts, vocabulary belong to the Crimean Turkish is betryaed. For this reason, we hope that our study will be useful for a language research on the Crimean Turkish or a dictionary study.