Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Temel İngilizce Bölümü öğretim elemanlarının mesleki deneyimlerinin ve ingilizce öz yeterlik inançlarının iletişimsel dil öğretimine karşı tutumlarına etkisi
The effect of professional experiences and English self efficacy beliefs of Yıldız Technical University school of foreign languages department of basic english instructors' on their communicative language teaching attitudes
  1. Tez No: 230912
  2. Yazar: ELİF ALİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu öğretim elemanlarının mesleki deneyimlerinin ve İngilizce öz yeterlik inançlarının iletişimsel dil öğretimi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Öğretim elemanlarının İngilizce öz yeterlik inançları okuma, dinleme, konuşma ve yazma olarak; iletişimsel dil öğretimine karşı tutumlar ise grup/ikili çalışma etkinlikleri, dilbilgisinin yeri, öğrenci ve öğretmen rolleri ve akran/öğretmen düzeltmesinin doğası olarak dört alt boyutta incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2006-2007 öğretim yılı yaz döneminde, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Yabancı Diller Yüksek Okulu Temel İngilizce Bölümü'nde görev yapan ve bu araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 48 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Öğretim elemanlarının iletişimsel dil öğretimine karşı tutumlarını belirlemek amacıyla Eveyik (1999) tarafından geliştirilen ?İletişimsel Dil Öğretimine Karşı Tutum Ölçeği? ile İngilizce öz yeterlik inançlarını belirlemek amacıyla Büyükduman (2006) tarafından geliştirilen ?Yabancı/İkinci Dil Olarak İngilizce Becerisine Yönelik Öz Yeterlik İnançları Ölçeği? kullanılmıştır. Öğretim elemanlarının mesleki deneyimleri ise onlara uygulanan anketlerde verdikleri cevaplar doğrultusunda elde edilmiştir. Anketten elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi, tekrarlanmış ölçüm varyans tekniği ve Pearson ilişki katsayıları ile analiz edilmiştir. Bulgular, öğretim elemanlarının iletişimsel dil öğretimine karşı tutumlarının ve İngilizce öz yeterlik inançlaının mesleki deneyime göre değişmediğini göstermiştir. Ayrıca, öğretim elemanlarının İngilizce öz yeterlik inançlarından sadece okumaya ilişkin öz yeterlik inancı ile iletişimsel dil öğretimine karşı tutumlardan öğretmen/akran düzeltmesinin doğası ile ilgili alt boyutu arasında anlamlı bir ilişki olduğu, diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the effects of professional experiences and English self-efficacy beliefs on communicative language teaching attitudes of instructors of Yıldız Technical University School of Foreign Languages. English self-efficacy beliefs are subcategorized as reading, listening, speaking and writing; communicative language teaching attitudes are subcategorized as group/pair work activities, place of grammar, student/teacher roles and the nature of peer/teacher correction. The study group consisted of the 48 instructors of Yildiz Technical University School of Foreign Languages, Department of Basic Languages (English Preparatory School) in the summer term of 2006-2007 academic year. For the purpose of determining instructors? attitudes towards communicative language teaching, ?Communicative Language Teaching Attitude Scale? developed by Eveyik (1999) and for the purpose of determining their English self-efficacy beliefs ?Capability for Using English as a Foreign Language? developed by Büyükduman (2006) are used. Professional experiences of instructors? are obtained from the questionaires answered by the instructors. The data obtained are analysed using one way of ANOVA, repeated measures ANOVA and Pearson correlation coefficient. The findings introduce that instructors? attitudes towards communicative language teaching and English self-efficacy beliefs don?t change significantly according to the proffessional experiences of instructors. Also, there is significant difference between only the reading self efficiacy beliefs among English self efficiacy beliefs and the nature of peer/teacher correction among attitudes towards communicative language teaching; but there is not any significant difference between other variables.