İlköğretim ıı. kademe öğrencilerinin okula bağlılık düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examining school bonding levels of secondary school students according to some variables
  1. Tez No: 230928
  2. Yazar: SEVGİ CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu arastırma lkögretim II. kademe ögrencilerinin okula baglılık düzeylerinin cinsiyet,yas, ailesinin parçalanmıs ya da tam aile olması ve devlet okulu ya da özel okula devametmelerine göre anlamlı düzeyde bir fark gösterip göstermedigini belirlemek amacıylayapılmıstır.Arastırmada veri toplama aracı olarak, lkögretim II. kademe ögrencilerinin okulabaglılık düzeylerini belirleyebilmek amacıyla Okula Baglılık Ölçegi ngilizce orijinali SchoolBonding Scale (SBS) Türkçe'ye uyarlanmıs ve arastırmada kullanılmıstır. Diger veri toplamaaracı olarak ise ögrencilerin cinsiyet, yas, ailesinin parçalanmıs ya da tam aileye olması vedevlet okuluna mı yoksa özel okula mı devam ettigini ögrenmek amacıyla arastırmacıtarafından hazırlanan Kisisel Bilgi Formu kullanılmıstır.Ölçegin uyarlaması 373 ilkögretim II. kademe ögrencisi üzerinde ve arastırmanın altproblemleri ile ilgili analizler ise 360 ilkögretim II. kademe ögrencisi ile gerçeklestirilmistir.lkögretim II. kademe ögrencilerinin okula baglılık düzeylerinin cinsiyet, yas, ailesininparçalanmıs ya da tam aile olması ve devlet okulu ya da özel okula devam etmelerine göreanlamlı bir fark gösterip göstermedigini ortaya koymak amacıyla t-testi ve tek yönlü varyansanalizi yapılmıstır.Arastırma bulguları incelendiginde;Ögrencilerin okula baglılık toplam puanlarının cinsiyete göre anlamlı düzeydefarklılastıgı; kız ögrencilerin okula baglılık toplam puanlarının erkek ögrencilere göre dahayüksek oldugu görülmüstür. Ögrencilerin okula baglılık toplam puanlarının yas,ailesinin parçalanmıs ya da tam aile olması ve devlet ya da özel okula devam etmelerine göreanlamlı düzeyde farklılasmadıgı bulunmustur.Arastırmanın okula baglılıgın alt boyutlarına iliskin bulguları incelendiginde,ögrencilerin ögretmene baglanma ve okul sorumlulugu düzeylerinin cinsiyet ve ailesininparçalanmıs ya da tam aile olmasına göre anlamlı düzeyde farklılastıgı görülmüstür. Kızögrencilerin ögretmene baglanma ve okul sorumlulugu düzeylerinin erkek ögrencilere göredaha yüksek oldugu ayrıca tam aileye sahip ögrencilerin ögretmene baglanma ve okulsorumlulugu düzeylerinin parçalanmıs aileye sahip ögrencilerinkinden anlamlı düzeydeyüksek oldugu görülmüstür. Ögrencilerin okul aktivitelerine katılım düzeyinin ise cinsiyet,yas ve devam edilen okulun özel okul ya da devlet okulu olmasına göre anlamlı düzeydefarklılastıgı görülmüstür. Erkek ögrencilerin okul aktivitelerine katılım düzeyinin kızögrencilerinkinden anlamlı düzeyde yüksek oldugu, 12 yasındaki ögrencilerin 14 yasındakiögrencilere göre okul aktivitelerine katılım düzeyinin anlamlı düzeyde yüksek oldugu ve özelokula devam eden ögrencilerin devlet okuluna devam eden ögrencilere göre anlamlı düzeydeyüksek oldugu görülmüstür. Aile iletisimi düzeyinin sadece cinsiyet degiskenine göre anlamlıdüzeyde farklılastıgı; kız ögrencilerin aile iletisimi düzeylerinin erkek ögrencilerinkindenanlamlı düzeyde yüksek oldugu bulunmustur. Algılanan fırsatlar düzeyinin ise sadece devamedilen okulun devlet okulu ya da özel okul olmasına göre anlamlı düzeyde farklılastıgı; özelokula devam eden ögrencilerin algılanan fırsatlar düzeyinin devlet okuluna devam edenögrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek oldugu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the middle school students? school bondinglevel according to gender, age, family type (divorced/nondivorced) and type of school(public/private school).The School Bonding Scale (SBS) was adapted to Turkish, and used to measure theschool bonding level of middle school students. And also gender , age, family type and typeof school of the students was obtained by the Personal Information Form which was designedby the researcher.The adaptation of the SBS was carried out on 373 middle school students and the t-testand one-way analysis of variance (ANOVA) carried out on a sample of 360 middle schoolstudents.The results of the study can be summarized as follows;It was found that there was a significant difference in students? school bonding totalscores according to gender. School bonding total scores of the female students is higher thanschool bonding total scores of the male students. However, it was found that there was not asignificant difference in students? school bonding total scores according to age, family type(divorced/nondivorced) and school type (public/private). When we examined the results ofsubdimensions of scale; attachment to personel and school commitment level of studentsdifferentiated according to gender and having divorced/nondivorced family. Attachment topersonel level and school commitment of the female students is higher than the male students.Attachment to personel and school commitment level of the students who have nondivorcedfamily is higher than the students who have divorced family.School involvement level of students differentiated according to gender, age andattending school public or private school. School involvement level of male students is higherthan the female students, school involvement of the students who are at the age of 12 is higherthan the students who are at the age of 12 and school involvement level of the students whoattended private school is higher than the the students who attended public school.Parental communication level of the students differentiated only according to gender.Parental communication level of female students is higher than male students?. Andperceived opportunity level students differentiated only attending private or public school.Perceived opportunity level of the students who attended private school is higher than thestudents who attended public school.